Dodatečné volby se konají v šestnácti obcích, účast není velká

Celkem 225 kandidátů na zastupitele bojuje v šestnácti obcích, kde se konají dodatečné komunální volby. Obsazovat se bude 106 křesel, šanci má tak každý druhý. Dodatečné volby jsou v obcích, kde se loni v říjnu nekonaly v rámci řádných říjnových voleb do obecních zastupitelstev. Ve středních Čechách zatím nejvíce lidí odvolilo v Libenicích na Kolínsku a v Kovanci na Mladoboleslavsku. V obou obcích odvolilo již přes šedesát procent lidí. Ve Zlosyni zatím do volebních místností dorazilo jen třicet procent lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roudnice nad Labem Bezděkov opakované volby | Foto: Filip Jandourek

Někde kandidátky v loňském roce zapomněli předložit, jinde se dostatek zájemců nenašel. Příkladem jsou Řitonice na Mladoboleslavsku a Prameny na Chebsku. Ani nyní se proto zde volby konat nebudou. Bez zastupitelstva jsou už od předloňského roku. Ani na čtvrtý pokus se nepřihlásil nikdo, kdo by chtěl obec vést.

V Řitonicích mohou podle bývalé starostky Jiřiny Vokounové za nesestavení kandidátky špatné vztahy mezi místními a také nezájem o dění v obci.

„Starousedlíci by chtěli pořád rozhodovat, a přesto do těch voleb nejdou,“ řekla Jiřina Vokounová.

Řitonice na Mladoboleslavsku (8) | Foto: Jana Huzilová

Ve středních Čechách se dodatečné komunální volby týkají tří obcí. Rozhodovat o složení obecního zastupitelstva mohou dnes lidé v Kovanci na Mladoboleslavsku, Libenicích na Kolínsku a Zlosyni na Mělnicku. Komunální volby se ani v jedné z těchto obcí nemohly konat v loňském řádném termínu. Důvodem je buď to, že se nepodařilo sestavit kandidátku, nebo na ní nebyl dostatečný počet jmen.

Na Přerovsku se dnes otevírají volební místnosti v Sobíškách a v Jezernici. V Jezernici o hlasy voličů tentokrát usilují čtyři sdružení nezávislých kandidátů. Už v pondělí si tady, stejně jako v Sobíškách, chtějí zvolit nové zastupitelstvo a starostu.

Více než třetinu kandidátů tvoří podle Českého statistického úřadu ženy. Nejstaršímu kandidátovi je 77 let a naopak nejmladšímu 19 let. Volební místnosti jsou dnes otevřeny od sedmi do dvaadvaceti hodin.

Jana Zemková, Michal Trnka, Jana Huzilová, Klára Bílá, Eva Presová, Mariana Zapotilová, Petr Zettner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme