Dodávku Gripenů budou provázet nová pracovní místa

Celkem 41 ofsetových projektů by mělo doprovázet zakázku na dodání 24 nadzvukových letounů Gripen České armádě. Tu včera schválila česká vláda a britsko-švédského konsorcium BAE Systems-Saab nyní čeká na to, zda splátkový kalendář schválí také český parlament. Podmínkou celého kontraktu je také výše ofsetového programu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saab J-39 Gripen nad oceánem | Foto: SAAB-BAE Systems

Ta by měla dosáhnout 150 procent hodnoty zakázky, tedy přibližně 75 miliard korun. Výkonný ředitel společnosti BAE Systems pro Evropu Julian Scopes uvedl, že některé konkrétní projekty už na našem území běží. "Jedním z příkladů může být akvizice společnosti FKI v plzenské škodě. Zmíněná britská firma je jedním z naších hlavních dodavatelů. Také se podílíme na přestavbě bývalého vojenského letiště v Plzni. Díky našemu vlivu zde britská investorská firma Wigins group hodlá provést přestavbu na obchodně-průmyslové centrum a vytvořit tak 2000 nových pracovních míst."

Největší přínosy z offsetových programů za nákup nadzvukových letounů Gripen pocítí Ostravský kraj, nejméně získá Budějovický. Ostravu čekají čtyři projekty za přibližně 29 miliard korun.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme