Bez proudu je kvůli vichřici stále 8500 domácností. Dodávky elektřiny ČEZ obnoví do odpoledne

Po silném větru zůstává v celém Česku několik tisíc domácností bez proudu. Společnost ČEZ ve čtvrtek vyhlásila kalamitní stav v celém Středočeském kraji a v dalších sedmi okresech na severu a východě Čech. Energetikům se daří problémy postupně řešit, dodávky elektřiny by mohly být obnoveny během pátečního odpoledne.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČEZ uvedl, že během čtvrtečního dne bylo v jednu chvíli bez proudu přes 300 tisíc odběrných míst | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

„K 6.00 evidujeme asi 8500 domácností bez elektřiny – zhruba 7000 ve středních Čechách, 500 v Královéhradeckém kraji a zhruba 700 na Vysočině,“ řekla Radiožurnálu mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

Vichřice tvrdě zasáhla i jih Polska. V Dolním Slezsku zemřeli nejméně čtyři lidé, dalších šest je zraněných

Číst článek

Nejhorší situace podle ní zůstává ve Středočeském kraji. Práce pokračují i na Českolipsku, Chrudimsku, Pardubicku, Trutnovsku, Náchodsku a Havlíčkobrodsku, kde byl vyhlášen kalamitní stav – ten podle mluvčí pomáhá rychlejší nápravě situace.

„(Kalamitní stav) je výrazné zvyšování poruchovosti. Je více času na opravu a jsou tam i interní procesy – rychlejší přesun zaměstnanců nebo logistika materiálu,“ popisuje Holingerová.

Obnovení dodávek v nejvíce postižených oblastech ČEZ očekává do pátečního odpoledne. „Jsme stále v terénu. Ještě kolem 2.00 bylo bez proudu 22 tisíc odběrných míst. Mnohdy jsme se museli prořezávat vedením, stromů bylo popadaných mnoho,“ dodala mluvčí.

Silný vítr působil ve čtvrtek problémy zejména v západní polovině země. Vyvracel stromy, lámal větve, někde poničil střechy. Hasiči vyjížděli v souvislosti s počasím k více než 3500 případům. Spadlé stromy na několika místech zastavily železniční dopravu. Tradičně nejsilněji foukalo na horách. Na Sněžce dnes meteorologové naměřili poryv větru s rychlostí 151 kilometrů v hodině. ČEZ uvedl, že během čtvrtečního dne bylo v jednu chvíli bez proudu přes 300 tisíc odběrných míst.

Gabriela Gálová, Jiří Chum Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme