Prověrky stranických financí jsou v nedohlednu. ‚Dohledový úřad je paralyzovaný,‘ říká kontrolor Sivera

Paralýza. Tak někteří členové Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí hodnotí aktuální situaci uvnitř instituce, která měla zprůhlednit financování volebních kampaní i politických stran. Kontrolní úřad funguje už rok a půl, prověrky se ale dosud naplno nerozběhly. Podle Františka Sivery je brzdí chybějící metodika práce i nejasnosti v kompetencích. Problém vidí v řízení úřadu. Předseda Vojtěch Weis pochybení odmítá.

Původní zpráva Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Kontrola vyúčtování sněmovních voleb, prezidentské kampaně, ale i výročních přehledů hospodaření politických stran a hnutí. Anebo také financování senátních voleb na Zlínsku a Trutnovsku.

To vše patří k běžné agendě takzvaného dohledového úřadu. Jeho kontroloři by navíc měli vyrážet do terénu. Ale nestíhají.

Dohledový úřad potrestal Okamurovu SPD. Za nepřiznaný e-shop musí strana zaplatit pokutu 100 tisíc

Číst článek

Odevzdané zprávy o financování totiž zatím prošly pouze formální prověrkou. Na vině je podle Františka Sivery chybějící metodika kontrol i rozdělení kompetencí vycházející z organizačního řádu úřadu. „Není to dotažené natolik, aby se mohla vlastní kontrolní činnost z hlediska obsahu zpráv rozběhnout naplno,“ popsal pro server iROZHLAS.cz.

V praxi to podle Sivery vypadá tak, že se neví, kdo, co a jak má kontrolovat. Prověrky tak stojí.

Jeho slova potvrzuje také další člen úřadu Jan Outlý, podle něhož by se mělo tlačit rychlejší průběh kontrol. „Ty věci zastarávají a už teď před sebou tlačíme tolik nevyřízené agendy. Čekají nás navíc senátní volby, příští rok v květnu evropské volby,“ uvedl.

Zpětná kontrola

V důsledku to podle Outlého může znamenat, že se kontroloři ke starším podkladům od politiků nebudou schopni vrátit. „S každým oddálením, kdy disponujeme tímto zázemím, je otázka, zda je budeme schopni zpětně zkontrolovat,“ doplnil.

Kontrolor dohledového úřadu František Sivera na snímku z roku 2004, tedy z doby, kdy působil jako starosta Boskovic za ODS | Foto: Monika Tomášková / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Úřad funguje už od loňského ledna. Pokuty, které dosud rozdal, však vycházejí především z podnětů od veřejnosti a médií. Problém je podle obou kontrolorů v řízení úřadu, který vede předseda Vojtěch Weis.

„Je na panu předsedovi, jak rychle se věci uvnitř úřadu rozhýbou,“ je přesvědčen Sivera, podle kterého členové nemají nástroje, jak tvorbu vnitřních předpisů zrychlit. „Některé věci, na kterých se dohodneme, tak nejsou realizovány,“ doplnil (více čtěte v rozhovoru níže).

S tím souhlasí i Jan Outlý, podle kterého šéf úřadu Weis nedrží slovo. „Naše výtky jsou vzaty na vědomí, tím to ale končí. Jako důkaz je dán mlhavý příslib, který není naplněn. A to dokonce i v těch případech, kdy si dohodneme termín,“ řekl.

Weis: Nikdo není omezován

Předseda Weis pochybení odmítá. „Kontrola financování kampaní probíhá, nikdo ze členů úřadu není nijak omezován v provádění kontroly. Metodiku mají k dispozici všichni členové,“ napsal v sms zprávě s tím, že jde o „natolik širokou problematiku, aby byla řešena prostřednictvím sms“. Na opakované telefonáty ani e-mailovou korespondenci však nereagoval.

Na situaci uvnitř kontrolní instituce se server iROZHLAS.cz zeptal také dalších členů úřadu. Jiří Navrátil nevidí celou věc tak kriticky, přesto přiznává, že vše nejde tak rychle, jak by si představoval. „Úřad dokončuje kontrolu formálních náležitostí voleb do Poslanecké sněmovny, finalizujeme přípravu kontroly výdajových limitů, kontrola hospodaření probíhá kontinuálně,“ popsal.

„I metodiku máme zpracovanou, byť je ještě doplňována. Organizační řád samozřejmě máme. Situaci rozhodně nevnímám jako kritickou, byť vše trvá dále, než bychom si přáli,“ doplnil.

Práce se kupí

Server iROZHLAS.cz požádal o vyjádření také Tomáše Hudečka. Úřad podle něho funguje, kdy ale budou výsledky kontrol, neřekl. „To nedokážu odhadnout. Nemám ale informaci o tom, že by úřad s obsahovou kontrolou nezačal. Metodika a organizační řád úřad podle mého vědomí má," uvedl. 

Střet zájmů? Advokátka sponzorovala politickou stranu, přesto získala kontrakty u dohledového úřadu

Číst článek

„Otázkou jinou je strategie postupu a způsob zveřejňování poznatků - zda postupně nebo souhrnně. A ano, práce se kupí, ale situaci jako kritickou nevnímám," dodal v SMS.

Působení Vojtěcha Weise v čele úřadu už dříve kritizoval sněmovní podvýbor pro kontrolu veřejných institucí. Poslanci si ho pozvali na své březnové jednání, chtěli vysvětlení ohledně rozpočtu i dalších možných pochybení.

Pirát Lukáš Černohorský tehdy před schůzí uvedl, že pokud Weis vše důvěryhodně nezdůvodní, mělo by se začít diskutovat o jeho výměně.

Nakonec mu poslanci otázky poslali písemně, serveru iROZHLAS.cz tehdy to, že podal návrh rozpočtu dva měsíce po termínu, zdůvodnil tak, že chtěl chránit lesy. Znovu Weise zákonodárci „grilovali“ v červnu na výjezdním zasedání.

„Předkládal zprávu o činnosti a závěrečný účet, ten čas jsme ale využili i k tomu, abychom se doptali na předchozí záležitosti, kterou jsme mu vytýkali. Nakonec nám ale vše celkem vysvětlil,“ popsal Černohorský.

Rozhovor s kontrolorem Františkem Siverou:

Blíží se senátní a komunální volby. Politické strany a hnutí přitom dodnes nemají zpětnou vazbu ohledně loňské sněmovní kampaně. V čem je problém?
Zatím jsme vše řešili jen po formální stránce. K obsahové části, to znamená ke zprávám o financování volební kampaně, jsme se zatím nedostali. Jednak nemáme dopracované metodiky kontrol, jednak nemáme dořešen vnitřní systém úřadu, aby bylo jednoznačné, kdo bude co kontrolovat a jakou bude mít kompetenci. Takže není to dotažené natolik, aby se mohla vlastní kontrolní činnost z hlediska obsahu zpráv rozběhnout naplno.

Vy nemáte termín, do kdy byste stranám a hnutím měli říct, jestli to, co odevzdaly, je z vašeho pohledu správně? Aby se podle toho mohly v senátní kampani zařídit?
Zatím jsme kontrolu dodržování zákonů řešili z pohledu transparentnosti. To znamená dodržení termínů zveřejnění informací, označení propagačních materiálů nebo chyby ve využívání periodik k propagaci, které zákon zakazuje. Bohužel je to nastaveno tak, že se všechno dělá za pochodu. To znamená, že dopracováváme vnitřní postupy i plán činnosti, který tedy v tuto chvíli máme v obecnější rovině. To je otázka spíše na vedení úřadu, tedy pana předsedu, kdy se tyto věci posunou.

Váš úřad funguje už od ledna 2017, proč to tedy trvá tak dlouho?
Záleží na úhlu pohledu. Já zastávám názor, že by to mohlo jít daleko rychleji. Bohužel ale z hlediska řízení úřadu není tlak na to, aby se v těchto věcech pokročilo rychleji. My dodneška nemáme vyřešené kompetence v organizačním řádu ani pozici jednotlivých členů v rámci úřadu. Debatujeme o tom přitom v řádu měsíců. I když jsme se na některých věcech dohodli, tak bohužel nejsou zatím zrealizovány.

Vy jste zmínil, že problém vidíte v řízení úřadu. Znamená to tedy, že vaše výtky jdou za předsedou Vojtěchem Weisem?
Před několika měsíci a po dlouhé debatě jsme se shodli na tom, že členové úřadu a předseda vytvářejí orgán dohledu. Bohužel se to zatím nepromítlo do organizačního řádu. Některé věci, na kterých se dohodneme, tak nejsou realizovány. V této chvíli ale bohužel nemáme jako členové úřadu nástroje je rozhýbat.

Takže mám vaši odpověď chápat jako ano?
Ano. Je na panu předsedovi, jak rychle se věci uvnitř úřadu rozhýbou.

Realizace vašich návrhů tedy drhne, protože pan předseda Weis nedrží slovo?
Všeobecně je to dáno zákonem, který o úřadu i úloze předsedy a členů mluví velice obecně. Očekává, že se organizační systémy a pracovní postupy vytvoří uvnitř úřadu. Úřad pro dohled je řízen monokraticky panem předsedou v duchu zákona, dohledová činnost by měla být vykonávána předsedou a členy úřadu. Obecně řečeno – úřad řídí předseda, v dohledové činnosti je postavení předsedy a členů na stejné úrovni. Členové tak nemají postavení řídících pracovníků, nemají nástroje, jak přípravu a přijetí  vnitřních předpisů zrychlit. Přitom čím dříve budou procesy nastaveny, tím dříve zahájíme kontroly a strany budou vědět, co, proč a jak to kontrolujeme. A ten systém financování se celý zprůhlední, bude transparentní, proto byl dohledový úřad zřízen.

Jak byste tedy popsal aktuální situaci uvnitř úřadu?
Jak už jsem se zmínil, chybí nám vnitřní pravidla. Metodika kontrol je důležitá pro jednotný postup při výkonu kontroly u kontrolovaných subjektů. Dále nastavení celého systému řízení úřadu ve vztahu ke kontrolní činnosti. To znamená, kdo má jakou kompetenci, kdo co může vykonávat, kdo rozhoduje. To nám chybí a v tomto je úřad paralyzován. My sami si nemůžeme ani zadat výrobu podkladovým materiálů k naší práci. Jediný kompetentní je v tomto ohledu pan předseda Weis.

Na druhou stranu řadu pokut jste už udělili, naposled to bylo třeba za e-shop SPD. Takže nějakou činnost vykazujete? Jde tedy o formality nebo podněty z médií?
Tlačíme na to, aby probíhaly alespoň věci, které se týkají, jak jsem již uvedl transparentnosti. To znamená nesplnění termínu, neodevzdání věci, nebo na základě podnětu, který přijde, tak aby se konalo. Neřešíme ale ty věci do hloubky, ten obsah kampaně, obsah výroční zprávy. U sněmovní kampaně se nám dařilo reagovat na prohřešky  spojené s transparentností včas, u prezidentských a doplňkových senátních voleb se i tyto věci začali odsouvat.  

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme