Dohledový úřad potrestal Okamurovu SPD. Za nepřiznaný e-shop musí strana zaplatit pokutu 100 tisíc

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí udělil hnutí SPD Tomia Okamury pokutu ve výši 100 tisíc korun, a to za čtyři přestupky. Strana podle úřadu nepřiznala bezúplatné plnění, například za provoz internetového obchodu. Tento e-shop hnutí Svoboda a přímá demokracie neuvedlo v nákladech.

Praha (Aktualizováno: 14:22 20. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf SPD Tomio Okamura a místopředseda Radim Fiala | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

O tom, že úřad pokutu udělil, informoval v anonymní - s ohledem na neveřejnost řízení - tiskové zprávě. Informace serveru iROZHLAS.cz, že se jedná právě o hnutí SPD Tomia Okamury, vyplývá z kontextu zprávy. O té informují i Seznam zprávy.

Sto tisíc korun musí strana zaplatit za celkem čtyři přestupky. „Všechny souvisely s volebními kampaněmi před říjnovými sněmovními volbami a lednovými doplňovacími volbami do Senátu v obvodě 39 – Trutnov,“ uvedl předseda úřadu Vojtěch Weis. Hnutí nechce záležitost komentovat.

"Probíhající správní řízení a nepravomocné rozhodnutí Úřadu pro dohled nad hospodařením stran a hnutí, nebude SPD do jeho skončení jakkoliv komentovat a je zřejmé, že je nutné využít všech legitimních právních kroků," napsala iROZHLASU mluvčí Okamurova hnutí Michaela Dolenská.

Strana může proti rozhodnutí podat odpor. „Znamenalo by to zrušení příkazu a projednání věci v běžném správním řízení,“ doplnil ještě předseda Weis.

Předseda SPD Tomio Okamura a místopředseda hnutí Radim Fiala. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

První přestupek hnutí podle dohledového úřadu spáchalo, když nejpozději tři dny před hlasováním v obou volbách nezveřejnilo údaje o bezúplatném plnění, které mu poskytla podnikající fyzická osoba. „Ve prospěch strany agitovala na internetových stránkách obsahujících mimo jiné e-shop s propagačními předměty strany,“ stojí ve zprávě.

E-shop provozuje poslanec Lubomír Volný a kromě triček, šál či například náušnic nabízí i propagaci samotného hnutí. Jako druhý přestupek úřad proto vyhodnotil to, že údaje o takovém bezúplatném plnění hnutí neuvedlo ve zprávě o financování kampaně z obou volebních klání.

Veškeré účetnictví

Okamura: Žádné peníze nikam nezmizely. Tajemník je jen převedl dřív, než povoluje zákon

Číst článek

„Zbylé dva přestupky se týkaly pouze doplňovacích senátních voleb v trutnovském obvodě. Hnutí je spáchalo, neboť nezveřejnilo v zákonné lhůtě, tedy do 90 dní od vyhlášení výsledků voleb, zprávu o financování kampaně a nezaslalo úřadu veškeré účetnictví týkající se kampaně,“ doplnil Weis.

Jde o prozatím vůbec nejvyšší pokutu, jakou úřad udělil. V případě SPD jde o celkem pátý přestupek, předtím úřad stranu potrestal třeba za protiprávní transakce na volebním účtu. Za to dostalo hnutí Svoboda a přímá demokracie pokutu 45 tisíc korun (více si můžete přečíst ZDE)

Jak letos v květnu informoval server iROZHLAS.cz, od ODA, komunistů či Pirátů se dohledový úřad dočkal také žalob. Strany totiž nesouhlasí s pokutou za porušení pravidel kampaně. Krajský soud v Brně tehdy evidoval třináct žalob, a to i od České asociace satelitních operátorů.

Piráti, komunisté či ODA žalují dohledový úřad. Nesouhlasí s pokutou za porušení pravidel kampaně

Číst článek

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme