Dohledový úřad potrestal Okamurovu SPD. Za nepřiznaný e-shop musí strana zaplatit pokutu 100 tisíc

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí udělil hnutí SPD Tomia Okamury pokutu ve výši 100 tisíc korun, a to za čtyři přestupky. Strana podle úřadu nepřiznala bezúplatné plnění, například za provoz internetového obchodu. Tento e-shop hnutí Svoboda a přímá demokracie neuvedlo v nákladech.

Praha (Aktualizováno: 14:22 20. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf SPD Tomio Okamura a místopředseda Radim Fiala | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

O tom, že úřad pokutu udělil, informoval v anonymní - s ohledem na neveřejnost řízení - tiskové zprávě. Informace serveru iROZHLAS.cz, že se jedná právě o hnutí SPD Tomia Okamury, vyplývá z kontextu zprávy. O té informují i Seznam zprávy.

Sto tisíc korun musí strana zaplatit za celkem čtyři přestupky. „Všechny souvisely s volebními kampaněmi před říjnovými sněmovními volbami a lednovými doplňovacími volbami do Senátu v obvodě 39 – Trutnov,“ uvedl předseda úřadu Vojtěch Weis. Hnutí nechce záležitost komentovat.

"Probíhající správní řízení a nepravomocné rozhodnutí Úřadu pro dohled nad hospodařením stran a hnutí, nebude SPD do jeho skončení jakkoliv komentovat a je zřejmé, že je nutné využít všech legitimních právních kroků," napsala iROZHLASU mluvčí Okamurova hnutí Michaela Dolenská.

Strana může proti rozhodnutí podat odpor. „Znamenalo by to zrušení příkazu a projednání věci v běžném správním řízení,“ doplnil ještě předseda Weis.

Předseda SPD Tomio Okamura a místopředseda hnutí Radim Fiala. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

První přestupek hnutí podle dohledového úřadu spáchalo, když nejpozději tři dny před hlasováním v obou volbách nezveřejnilo údaje o bezúplatném plnění, které mu poskytla podnikající fyzická osoba. „Ve prospěch strany agitovala na internetových stránkách obsahujících mimo jiné e-shop s propagačními předměty strany,“ stojí ve zprávě.

E-shop provozuje poslanec Lubomír Volný a kromě triček, šál či například náušnic nabízí i propagaci samotného hnutí. Jako druhý přestupek úřad proto vyhodnotil to, že údaje o takovém bezúplatném plnění hnutí neuvedlo ve zprávě o financování kampaně z obou volebních klání.

Veškeré účetnictví

Okamura: Žádné peníze nikam nezmizely. Tajemník je jen převedl dřív, než povoluje zákon

Číst článek

„Zbylé dva přestupky se týkaly pouze doplňovacích senátních voleb v trutnovském obvodě. Hnutí je spáchalo, neboť nezveřejnilo v zákonné lhůtě, tedy do 90 dní od vyhlášení výsledků voleb, zprávu o financování kampaně a nezaslalo úřadu veškeré účetnictví týkající se kampaně,“ doplnil Weis.

Jde o prozatím vůbec nejvyšší pokutu, jakou úřad udělil. V případě SPD jde o celkem pátý přestupek, předtím úřad stranu potrestal třeba za protiprávní transakce na volebním účtu. Za to dostalo hnutí Svoboda a přímá demokracie pokutu 45 tisíc korun (více si můžete přečíst ZDE)

Jak letos v květnu informoval server iROZHLAS.cz, od ODA, komunistů či Pirátů se dohledový úřad dočkal také žalob. Strany totiž nesouhlasí s pokutou za porušení pravidel kampaně. Krajský soud v Brně tehdy evidoval třináct žalob, a to i od České asociace satelitních operátorů.

Piráti, komunisté či ODA žalují dohledový úřad. Nesouhlasí s pokutou za porušení pravidel kampaně

Číst článek

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme