Dohledový úřad navrhl pozastavit činnost 26 politickým stranám. Třem uskupením hrozí i rozpuštění

Celkem 26 politických stran a hnutí nepředložilo úplnou finanční zprávu za loňský rok a hrozí jim pozastavení činnosti. Podnět podal vládě Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. Podle něj subjekty jako třeba List Jaromíra Soukupa nebo Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa Miroslava Sládka opakovaně nereagovaly na upozornění úřadu. A podle dohledového úřadu tak musely s postupem počítat.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad podal podnět vládě, která může podat k Nejvyššímu správnímu soudu návrh na pozastavení činnosti | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Vzhledem k tomu, že strany a hnutí byly za porušení těchto povinností sankcionovány nejméně dvakrát a ani poté nedošlo z jejich strany k nápravě, musely s tímto postupem počítat,“ vysvětlil Ivo Kousal, vedoucí oddělení kontroly a správního řízení.

Zemanovy výjezdy do krajů byly předvolební kampaň. Třikrát porušil zákon, konstatoval dohledový úřad

Číst článek

Tři další politické strany a hnutí navrhuje úřad dokonce úplně rozpustit. Týká se to subjektů Demokratická strana Československa, Náš Hlučín a Ostravské fórum.

Rozpuštění je krajní možnost, ke které musí úřad přistoupit v případě, že strany a hnutí dlouhodobě nerespektují zákon a porušují pravidla – konkrétně nepředloží výroční finanční zprávy.

Další čtyři?

„V případě těchto stran se jedná o krajní možnost, ke které jsme nuceni přistoupit vzhledem k dlouhodobému nerespektování a porušování klíčových ustanovení zákona o sdružování v politických stranách ze strany zmíněných subjektů,“ uvedl předseda úřadu Vojtěch Weis.

Úřad také informoval, že vládě už dříve podal podnět u 15 stran na pozastavení činnosti a u čtyř subjektů podnět na rozpuštění v souvislosti s nepředložením finanční zprávy za rok 2019.

„Tento podnět nicméně vláda dosud neprojednala,“ poznamenala mluvčí úřadu Luisa Divišová. Celkem tak vláda bude vláda posuzovat návrhy na pozastavení činnosti 41 subjektů a rozpuštění sedmi subjektů.

Anna Horáčková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme