Dohnal: Pro kontrolu NKÚ sněmovnou chybí pravidla

Válka mezi Poslaneckou sněmovnou a prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu graduje. Předseda sněmovny Miloslav Vlček totiž podal trestní oznámení na Františka Dohnala. Podle Vlčka se Dohnal mohl dopustit hned dvou trestných činů, když odmítl spolupracovat s poslanci na kontrole hospodaření NKÚ. Na Dohnala také podal návrh na zahájení kárného řízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Dohnal, | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

František Dohnal na to reagoval slovy, že tvrdá vyjádření politiků na jeho adresu jsou jen dokladem dobré práce úřadu. Podat trestní oznámení má podle něj právo každý občan a odstupovat kvůli němu nehodlá, řekl v rozhovoru pro Rádio Česko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s prezidentem NKÚ Františkem Dohnalem pro Rádio Česko

"Popravdě řečeno, za dobu, co stojím v čele Nejvyššího kontrolního úřadu, tak je to desáté-dvanácté trestní oznámení, které jsem na svoji osobu dostal, a je mi líto, že policie je zatěžována takovými věcmi. Ale prostě takový je život."

Loni chtěl kontrolní výbor sněmovny prověřit údajné chyby v hospodaření NKÚ, což jste neumožnil. Je tedy podle vás Nejvyšší kontrolní úřad nekontrolovatelný?

"Nekontrolovatelný není, ale na druhou stranu každá kontrola musí mít nastavená dopředu procesní pravidla. Tak je to v případě všech institucí v tomto státě a tak je to i v případě občanů tohoto státu. Bohužel právě v souvislosti s Nejvyšším kontrolním úřadem taková pravidla dopředu nastavená nejsou, poslanci to velmi dobře ví, takže to není žádná kontrola, ale jakýsi politický soud vynášený nad Nejvyšším kontrolním úřadem. S tím já nemohu souhlasit."

Podle předsedy sněmovního kontrolního výboru Vladimíra Koníčka pravidla v zákoně z roku 1993 nastavena jsou, nicméně pouze obecně. Podle vás pro kontrolu nestačí?

"Pan poslanec Koníček lže, jak když Rudé právo tiskne. Tohle jsou záležitosti, které se dají velmi jednoduše posoudit jenom tím, že si zákon, na který se odvolává pan poslanec Koníček, přečtete a zjistíte, že se nevztahuje ani na Nejvyšší kontrolní úřad ani na Poslaneckou sněmovnu, tedy ani na pana Koníčka. Nejvyšší kontrolní úřad kontrolovaný je, my každoročně předkládáme v rámci výroční zprávy i vyjádření externího auditora, který prochází pečlivě naše účetnictví a posuzuje, zda všechny operace jsou dělány v souladu se zákonem a zda účetní závěrka odpovídá skutečnosti."

Podle jakých pravidel tento externí auditor postupuje?

"Podle pravidel pro práci finančních auditorů, to je zákon o auditorech. A auditoři, kteří kontrolují naše hospodaření, jsou také členy komory auditorů, která si hlídá jak pravidla, tak procesy při kontrole, aby kontrola byla standardní a nebyla ovlivňována zvenku jakýmikoliv tlaky."

Určitě jste se zajímal o modely kontroly podobných institucí, jako je váš úřad, v zahraničí. Jaký model by se vám líbil, jak byste celou věc pro budoucnost navrhoval řešit?

"Tohle už je politická debata, protože modelů kontroly veřejných peněz v zahraničí je několik. My jako Česká republika jsme bohužel v roce 1993 zvolili jakýsi kočkopes, který je kombinací různých systémů kontroly hospodaření s veřejnými prostředky, a už tehdy jsme se dostali do prakticky neřešitelné situace, protože takový systém kontroly je neobvyklý. Čili je to spíš záležitost pro politiky, aby se tomu vrátili a diskutovali, co vlastně chceme kontrolovat a jakým způsobem."

Když teď čelíte trestnímu oznámení, neuvažujete o tom, že odstoupíte z funkce?

"Kdyby na vás někdo podal trestní oznámení, tak byste uvažovala, že okamžitě přerušíte svou práci? Na mě je trestní oznámení podáno jako na občana tohoto státu a já přece jakoukoliv svou činností musím mít právo tu činnost obhájit. Je to záležitost orgánů v trestním řízení, aby posoudily, zda trestní oznámení, která byť přicházejí od předsedy Poslanecké sněmovny, jsou reálná, nebo se zakládají na úplných fantasmagoriích."

Martin Hromádka, Patricie Polanská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme