Dohoda ACTA rozpoutala diskuzi o autorském právu na internetu

Počítačoví odborníci považují dohodu ACTA za šikanu, právníci naopak tvrdí, že se kolem smlouvy proti padělatelství všeho druhu rozpoutala zbytečná hysterie. Na dnešek jsou naplánovány po celém světě demonstrace odpůrců dohody. Vadí jim, že je smlouva napsána dost neurčitě a hrozí, že si ji jednotliví úředníci vysvětlí po svém. Navíc byl dokument zpočátku projednáván v utajení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stovky lidí demonstrovaly v Brně proti smlouvě ACTA

Stovky lidí demonstrovaly v Brně proti smlouvě ACTA | Zdroj: ČTK

O dohodě ACTA se veřejnost dozvěděla díky serveru WikiLeaks. Eurounijní právnická řeč čtenáře nejspíš zaskočí svou nejednoznačností, podle právníků to ale jinak než obecně nejde. Každý stát má totiž stávající legislativu trochu jinou a některé termíny či zákony ve svém právním řádu zkrátka nemá.

„Právníci ministerstva nás ujišťovali, že ta obava není oprávněná, členové Pirátské strany jsou zase znepokojeni. Takové to nezávislé laické pochopení textu k obavám vede. A jde o to, teď tu dohodu, která se má promítnout do zákonů, nějak rozumně vysvětlit. Sdělit nám, jestli ty obavy jsou odůvodněné nebo neodůvodněné, jestli si máme na hranicích už automaticky vybalovat svoje notebooky nebo ne,“ uvažuje šéfredaktor serveru Lupa.cz Patrik Zandl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Alžběta Havlová přináší objasnění některých otázek okolo dohody ACTA

Někteří právníci ale tvrdí, že možnost provádět tolik diskutované kontroly na hranicích mají celníci už dávno. Navíc když se nějaký stát rozhodne prohledávat notebooky a mobilní telefony, může to udělat bez ohledu na dohodu ACTA.

Některým odborníkům, jako je například nezávislý konzultant Jiří Peterka, ve smlouvě hodně vadí vágnost pojmů – smluvní strana musí, nemusí nebo může.

Evropa se bouří proti dohodě ACTA, odpůrci vyjdou do ulic i v Česku

Číst článek

„Takovéto dohody mají část, která je povinná, která je specifikována, jako že strana musí něco udělat. A pak, které jsou nepovinné, kde ta strana může, nebo nemusí něco udělat. Ono i v rámci té části musí je poměrně velký stupeň volnosti, takže je tam prostor pro různé interpretace,“ vysvětluje.

Další častý a vcelku překvapivý názor je, že dohoda ACTA nic nového nepřináší, protože ji český právní řád už naplňuje.

Německo prozatím protipirátskou dohodu ACTA nepodepíše

Číst článek

„V České republice už úroveň právního řádu a právních norem je prostě taková, že vyhovuje dohodě ACTA. Takže i z úst ministerstva průmyslu a obchodu i dalších k tomu povolaných několikrát zaznělo, že se neplánuje žádná úprava,“ říká Markéta Prchalová z České protipirátské unie.

Premiér Petr Nečas sice zatím ustoupil od ratifikace dohody, to ale nejspíš nic neznamená. V červnu ji totiž bude schvalovat Evropský parlament.

Právě ten by měl podle Jiřího Peterky dát jasný návod, jak by měla být dohoda ACTA vykládána. Respektive Soudní dvůr Evropské unie, ke kterému chce skoro polovina europoslanců poslat smlouvu k přezkoumání.

„Aby prozkoumal, nakolik je v souladu s evropským právem a aby řekl, kde jsou mantinely možné interpretace smlouvy, aby to ještě zůstalo v souladu s evropským právem. Takže názorů je mnoho. Určitě najdete spoustu lidí, kteří vám řeknou takový názor, jaký chcete slyšet. Ale ten jediný, který by asi měl být ten závazný, by byl od evropského Soudního dvora,“ dodává.

Dohodě se každopádně podařila pozoruhodná věc, kterou na demonstraci proti ACTA vyjádřil místopředseda Pirátské strany Mikuláš Ferjenčík: „My teďka chceme rozpoutat širokou debatu.“

Alžběta Havlová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme