Dohoda Hradu s církví je podle kardinála Vlka protiústavní

Jiřský klášter a Nové probošství na Pražském hradě má získat církev. Memorandum o převodu budov dnes podepsali prezident Miloš Zeman a pražský arcibiskup Dominik Duka. Podmínky memoranda jsou ale podle kardinála Miloslava Vlka protizákonné, protiústavní a hrubě porušují demokratické principy. Vadí mu, že se má církev vzdát nároků na další budovy v areálu Hradu a navíc se musí zavázat, že obě nemovitosti do pěti let opraví.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kardinál Miloslav Vlk vysvětlil, jakým byl Jan Pavel II. papežem

Kardinál Miloslav Vlk vysvětlil, jakým byl Jan Pavel II. papežem | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Církev má podle memoranda dostat zpět Jiřský klášter a Nové probošství, na oplátku se ale vzdá nároků na další budovy v areálu Hradu. Navíc se zaváže, že obě nemovitosti do pěti let opraví. Právě tyto aspekty dohody Vlkovi nejvíce vadí.

„Restituční zákon neuvádí žádné podmínky při restituci. Tedy, když se vrací určitý majetek, tak se nemůže říkat: ale musíte ho opravit. Poněvadž to je omezování. A stejně tak ještě méně je demokratické, když se říká: a už nic nesmíte žádat, na co máte právo. V tom je to tedy protiústavní a nedemokratické,“ řekl Českému rozhlasu Vlk.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvody své kritiky memoranda vysvětlil Českému rozhlasu kardinál Miloslav Vlk a právní aspekty rozebral Jan Wintr z Univerzity Karlovy

Stávající pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka v memorandu problém nevidí.

„Každý člověk může mít svoje soukromé názory, nebudu mu je popírat. Já jsem se radil s nejlepšími právníky, tak si myslím, že to, co jsem udělal, je v pořádku. Jednáme o majetkových věcech a podobně, ale na druhou stranu musíme jednat i o souvislostech širších,“ řekl Českému rozhlasu Duka.

„Rozhodně se nechci vměšovat do vnitřních záležitostí katolické církve,“ řekl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. „V každém případě ale musím znovu zopakovat, že toto společné prohlášení je vyjádřením dobré vůle ze strany pana prezidenta a pana kardinála Duky a velmi mě mrzí, že se k této dobré vůli nepřidal i pan kardinál Vlk.“

Jednání o majetkovém vyrovnání s katolickou církví se na Hradě vedla několik let. Některé žádosti o navrácení budov Kancelář prezidenta republiky odmítla s vysvětlením, že změna vlastníka by mohla ohrozit bezpečnost hlavy státu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O budoucím využití objektů církví mluvil generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub

Církev usilovala například o Mladotův dům, Staré probošství, šest domů ve Vikářské ulici a jeden dům u Zlaté uličky. Z většiny těchto žádostí ustoupila.

Dohoda o převodu budov na Hradě církvi podepsána

Memorandum o budoucím převedení Jiřského kláštera a Nového probošství v areálu Pražského hradu na církev dnes podepsali prezident Miloš Zeman a pražský arcibiskup Dominik Duka. Smlouva o převodu má vzniknout do konce ledna 2016.

„Definitivně řeší tyto majetkoprávní nároky v areálu Pražského hradu a myslím si, že je důležité právě v symbolické rovině, že už tyto objekty, tento areál, přestanou být předmětem tahanic, možná i soudních sporů,“ řekl o významu memoranda historik Jaroslav Šebek.

„Samozřejmě je to výhodnější pro stát, protože církev rezignovala na všechny další objekty, které se v areálu Pražského hradu nacházejí,“ poznamenal Šebek.

Dvě budovy u Pražského hradu se vrací církvi

Číst článek

„Mělo by dojít k tomu, že bazilika sv. Jiří a kostel Všech svatých budou využívány k liturgickým účelům a Mladotův dům bude nadále využíván jako zázemí liturgických obřadů v katedrále, bude využíván muzikanty a sborem,“ vysvětlil využívání vrácených budov mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora.

„A Staré probošství bude zapůjčeno do té doby, než se sídlo Metropolitní kapituly přestěhuje do opraveného Nového probošství,“ dodal Aleš Pištora.

Praha, Pražský hrad (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

ČTK, Věra Pfeifferová, mkp, Čtyři dny Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme