Dohoda na výši trestu by se měla týkat zejména majetkových deliktů

Státní zástupce by měl mít možnost domluvit se s obviněným na výši trestu. Vláda dnes schválila novelu trestního řádu, která to má umožnit. Podle návrhu ministerstva spravedlnosti se tím zrychlí trestní řízení a přetíženým soudům se uleví. A také by se mělo posílit právo obětí trestných činů, protože pachatel bude moci uzavřít dohodu jen v případě, že vyrovná své závazky vůči oběti a poškozeným. Výjimkou jsou pachatelé vražd a trestných činů, kterými způsobili smrt. Dohoda také neznamená automaticky nižší trest, ale může být polehčující okolností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský soud v Ústí nad Labem | Foto: Gabriela Hauptvogelová

„Motivuje to pachatele, aby nahradil škodu, kterou svým trestním činem způsobil a může to přinést i významné ulehčení, zejména pro soudní řízení. To znamená nejen pro soudy, ale i pro státní zastupitelství a nakonec i pro svědky, kteří kvůli tomu nebudou muset cestovat,“ říká čestný předseda Soudcovské unie ČR Libor Vávra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byl čestný předseda Soudcovské unie ČR Libor Vávra

Podle něj se dohoda bude týkat zejména majetkových deliktů. „A doufám, že i takzvané trestné činnosti ‚bílých límečků‘, kde leckdy náklady na odhalování této trestné činnosti jsou obrovské a přitom výsledky ne vždycky tak povzbudivé,“ říká Vávra.

Dohoda skýtá mnohé problémy, poukazuje se například na možnost korupce, na vyvíjení tlaku na obviněného, aby se přiznal za někoho jiného. Takové riziko existuje podle Libora Vávry vždycky:

„Na světě jsou případy, kdy trestný čin se svádí na někoho jiného nebo se k němu někdo hlásil za úplatu, ve prospěch rodinných příslušníků a podobně. Takováhle možnost nemůže být nikdy vyloučena, ale to ještě neznamená, že je to systémově špatně.“

'Obchod', který se osvědčil v řadě zemí

Uzavření dohody neznamená automaticky snížení trestu, ale může být polehčující okolností.

„Pachatel musí být nějak motivován k tomu, aby se rychle doznal a tím ušetřil leckdy nemalé prostředky, které stát vynaloží na odhalení jeho trestné činnosti a na prokázání jeho viny. Logicky je to jistý obchod, v řadě zemí se osvědčil a asi i proto k němu musíme přistoupit i my,“ dodává Vávra.

Takové případy se ale nesmí týkat osob mladistvých, kde výchovný princip trestního řízení je mnohem důležitější než samotný trest.

Lucie Husárová 1, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme