Dohoda o pobytu amerických vojáků je těsně před dokončením

Podmínky pro pobyt vojsk Spojených států amerických v České republice jsou už v podstatě dojednané. Zástupci ministerstva obrany dohodli s americkými experty znění smlouvy SOFA, která určuje pravidla pobytu amerických vojáků u nás v souvislosti s umístěním protiraketového radaru ve vojenském újezdu Brdy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protiraketový radar | Foto: Miroslav Konvalina

Zdá se tedy, že ministryni obrany Vlastě Parkanové (KDU-ČSL) se na poslední chvíli podaří splnit slib, že smlouva SOFA bude hotová v září.

Bude ale ještě několik dní trvat, než dokument dostane vláda, řekl Jan Pejšek z tiskového odboru ministerstva obrany: "Na ministerstvu obrany skončilo poslední kolo expertních vyjednávání textu bilaterální smlouvy SOFA. V tuto chvíli ještě zbývá doladit poslední detaily. Předpoklad definitivního dokončení smlouvy je v řádu několika dnů. Jedná se ještě o určité jazykové úpravy a korektury a hlavně musí být smlouva schválená jak vedením ministerstva obrany České republiky, tak vedením z americké strany."

Vyjednávání o smlouvě SOFA tak trvalo déle než rozhovory o samotné hlavní dohodě. Obě země měly dlouhou dobu jiné názory na řešení daňové otázky.

Hlavní smlouvu o radaru Česko a USA podepsaly v červenci. Dohoda umožňuje postavení radaru, jedné součásti amerického protiraketového deštníku, na našem území ve vojenském újezdu Brdy. Druhá část, silo a antiraketami, bude v Polsku.

Smlouva potvrzuje, že úkolem radaru protiraketové obrany u nás je chránit území Spojených států, jakož i území jejich spojenců a přátel, před útokem balistickými raketami. Obě smlouvy musí samozřejmě ještě schválit Parlament a podepsat prezident republiky.

Julie Rákosová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme