Dohoda o vině a trestu by se neměla týkat závažných zločinů

Dohoda o vině a trestu by neměla zahrnovat závažné zločiny. Shodl se na tom ústavně právní výbor Poslanecké sněmovny, který v tomto smyslu podá pozměňovací návrh k vládní novele soudního řádu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudy, jednací síň (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Vládní novela počítá s tím, že by se možnost obviněného dohodnout se na trestu s žalobcem dala využít u všech trestných činů s výjimkou těch, jejichž následkem je smrt.

Dohodu by pak schvaloval soud bez nařízení hlavního líčení. Vláda tím chce ušetřit nejen peníze za soudní řízení, ale také oběti trestných činů, které musí opakovaně vypovídat na policii a pak ještě u soudu.

Aby se dohoda o vině a trestu netýkala závažných zločinů, by uvítala například poslankyně ODS Ivana Weberová. Podle ní by bylo dobré tento institut, který pochází z anglosaského práva a u nás nemá obdoby, v českých podmínkách otestovat.

„Myslím si, že i to, že byl nakonec přijat pozměňovací návrh, že ten institut nelze použít pouze pro zvlášť závažné trestné činy, takže i to je dobré, protože se tam zvětší prostor pro to testování,“ uvedla Weberová.

Ani tato úprava ale nezměnila postoj opoziční ČSSD, která zavedení nového institutu do českého soudního řádu odmítá. Podle místopředsedy ústavně právního výboru sněmovny za ČSSD Stanislava Křečka jde o další z návrhů, který má umožnit, aby obviněný nestanul před soudem.

„Já neříkám, že to vždycky musí být proti spravedlnosti nebo v rozporu se zákonem, ale podle mého názoru je primární ochrana toho poškozeného. Pokud by takovýto návrh znamenal, že dohoda nemůže být uzavřena proti vůli poškozeného, pak bychom s ním samozřejmě souhlasili.“

„Ale vytvořit další institut, kdy to možné je, dohodnout se i proti vůli poškozeného, tak se domnívám, že to je pro nás nepřijatelné,“ vysvětlil Křeček.

Věra Pfeifferová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme