Dohoda o vládě by mohla být o víkendu, případně po neděli

Čeští politici po jednodenním přerušení od rána znovu jednají o řešení vládní krize. Scházejí se vedení jednotlivých politických stan, tato vedení navzájem, došlo i k uzavřené schůzce hlavních hráčů Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka. Premiér v demisi řekl, že koaliční ODS, KDU-ČSL a SZ a opoziční ČSSD by se mohly dohodnout o nové vládě do neděle. Zatím se podle něho rýsuje shoda na předčasných volbách a překlenovací vládě. Stejný termín, tedy neděli, prosazuje šéf sociálních demokratů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Politici se dohadovali o nové vládě II..

Politici se dohadovali o nové vládě II.. | Zdroj: ČTK

Zřejmě nejdůležitéjším okamžikem jednání bylo, když spolu tři čtvrtě hodiny mezi čtyřma očima mluvili lídři ODS Mirek Topolánek a ČSSD Jiří Paroubek. O závěrech ze své uzavřené schůzky ale následně neřekli nic.

Jednání lídrů koaličních stran a opozičních sociálních demokratů pokračovala odpoledne. Vyjednavači koaliční vlády ODS, KDU-ČSL a SZ se spolu s vedením ČSSD sešli v širokém obsazení poprvé od úterý 24. března, kdy sněmovna vyslovila nedůvěru kabinetu Mirka Topolánka.

Topolánek po jednání takzvané koaliční devítky doplnil: "V této chvíli jsme se dohodli, že jsme schopni se dohodnout. Ale k té dohodě je ještě daleko. Sociální demokraté zasedají dnes. Republikové orgány našich tří koaličních stran budou zasedat zřejmě v pondělí. Dohoda z neděle bude muset být samozřejmě posvěcena orgány stran, aby to řešení mohlo být na stole. Mohlo by vnést klid a stabilitu do České republiky."

Na konci týdne už by se podle Topolánka mohlo mluvit i o jménu budoucího premiéra: "Pokud nějaké řešení uzavřeme, tak v neděli. Dnes jsme si vyjmenovali základní parametry řešení čtyř stran v Poslanecké sněmovně: Předčasné volby, mechanismus, termín a délka vládnutí této vlády a přechod k překlenovací vládě. Co budme řešit v neděli, to je fakticky nominace na premiéra."

Předseda ČSSD Jiří Paroubek podle dnešního prohlášení trvá na tom, že dohoda o nové vládě musí být hotova do konce týdne. Jak řekl, nechce už váhat: "Jednoznačně do konce tohoto týdne. To jsem panu Topolánkovi sdělil. Nemá smysl ty věci prodlužovat. Věřím, že se to do neděle stane."

K večeru pak předsednictvo ČSSD znovu vyhlásilo, že pro sociální demokraty je nepřijatelné, aby současná vláda dokončila předsednictví Evropské unii. Nový překlenovací kabinet by měl začít vládnout nejpozději 8. května a předčasné volby by se uskutečnily 9. a 10. října. Premiéra prozatímní vlády by podle vedení ČSSD měl navrhnout předseda ODS Mirek Topolánek, musí to ale udělat do neděle.

Dohadování o nové české vládě ale komplikuje víkendová návštěva prezidenta USA Baracka Obamy v České republice a důležitý summit Evropská unie - Spojené státy americké v Praze. Tato politická setkání totiž plně zaměstnají všechny členy současné koaliční vlády.

Koalice proti účasti komunistů

Koaliční politiky rozladila informace ze sdělovacích prostředků, že komunisté dostali od šéfa sociálních demokratů Jiřího Paroubka nabídku, aby do budoucí vlády navrhli své vlastní nestranické kandidáty. Ty by pak oficiálně nominovala Česká strana sociálně demokratická.

Podle místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky se o nabídku míst ve vládě nejednalo: "Ale jde o to, aby i Komunistická strana Čech a Moravy měla možnost podpořit řešení, které nyní hledáme, to znamená zkrátit volební období a mít tady dočasnou vládu do předčasných voleb."

Šéf komunistů Vojtěch Filip informace o konzultacích ČSSD a KSČM o personálním složení nového kabinetu později dementoval: "Podle mého názoru je třeba vést jednání na úrovni předsedů všech pěti parlamentních stran, což se zatím nestalo."

Informace o poradách levicových politiků vzbudily nelibost ODS i KDU-ČSL. Jak vidí možnost dohody mezi koalicí a opozicí, řekla Radiožurnálu místopředsedkyně Poslanecké sněmovny za ODS Miroslava Němcová: "Přicházíme s legitimními požadavky, aby to bylo transparentní jednání, aby se komunisté neschovávali za Jiřího Paroubka a nedostali se pod naší hlavičkou do příští vlády."

Postoj KDU-ČSL zveřejnil předseda lidovců Jiří Čunek: "Pro nás je nepřijatelná jakákoliv forma vlivu KSČM na vládu. Pokud navrhované řešení nezíská potřebnou podporu, a také vzhledem k dosavadnímu průběhu politických jednání, navrhne předsednictvo KDU-ČSL celostátní konferenci na jejím jednání v pondělí 6. dubna, aby se KDU-ČSL nepodílela na přechodné vládě."

V poledních Ozvěnách dne debatovali o nejnovějších politickém vývoji předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) a místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Záznam pořadu hledejte v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
Mirek Topolánek: Nedám se vydírat
Dohoda o nové vládě by měla být do konce týdne
Klaus chce rychlé řešení vládní krize, Topolánek víc času k vyjednávání
Předčasné volby ano, ale vláda politická nebo ,úřednická'?
Topolánek a Paroubek se dohodli na předčasných volbách
Politici se dohadují o nové vládě a předčasných volbách
Širší vedení ODS čeká, že Klaus pověří sestavením nové vlády Topolánka
Čunek pro Radiožurnál: Ve vládě by mohly být čtyři strany, ne ale komunisté
Česko už řídí vláda v demisi
Vláda Mirka Topolánka schválila svou demisi
Klaus: Pád vlády není katastrofou, zvrat polistopadového vývoje nebude
Sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka

Věra Pfeifferová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme