Dohoda o vládním programu vázne na třech bodech

Dohoda o společném vládním programu sociálních demokratů a Koalice je zřejmě opět o něco reálnější. Z jedenácti sporných bodů po sobotním jednání zbývají po dalším kole rozhovorů dořešit už jen tři. Jde o deficit státního rozpočtu, majetková přiznání a plošné přídavky na děti. V otázce registrovaného partnerství, které je nepřijatelné pro KDU-ČSL, sociální demokraté nakonec ustoupili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross a Vladimír Špidla | Foto: Michal Krumphanzl

Po večerní čtyřhodinové diskusi stranických vyjednavačů o tom v Lidovém domě informoval předseda ČSSD Vladimír Špidla - výsledek jednání přitom označil za posun.

Strany se také dohodly na mechanismu prosazování své vůle v parlamentu. Procedura nepočítá s možností veta pro žádnou ze stran uvažované vládní koalice, ale s vysokou mírou loajality zákonodárců. "Poslanci by individuálně neměli podpořit věc, která je pro některou ze stran zásadní. Tím je řešen například problém lustračního zákona," uvedla po skončení pondělního jednání předsedkyně US-DEU Hana Marvanová. Podle ní budou koaliční smlouvu podepisovat všichni poslanci ČSSD, lidovců a unie.

Další schůzka lídrů sociální demokracie, lidovců a unionistů je naplánována na středu. Hovořit by se na ní už také mělo o personálním obsazení vládních křesel.

S dosavadním vývojem rozhovorů o sestavení nové vlády v úterý Vladimír Špidla seznámí prezidenta Václava Havla.

Dana Jaklová, Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme