Dohoda ODS s ČSSD kvůli předsednictví se podle Topolánka nebude týkat personálních otázek

Připravovaná dohoda mezi vládou a opozicí o klidném českém předsednictví Evropské unie se nebude týkat personálních otázek. Premiér Mirek Topolánek tak zareagoval na výzvu pražské regionální organizace své strany, která se ostře postavila proti stále častěji diskutované možnosti dosazení šéfa ČSSD Jiřího Paroubka do křesla předsedy Poslanecké sněmovny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloslav Vlček, Michal Hašek | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Pražskou organizaci ODS vede primátor, první místopředseda strany Pavel Bém - ten dnes připravovanou dohodu označil za opoziční smlouvu číslo dvě s odkazem na dohodu mezi ODS a ČSSD z roku 1998, která tehdy umožnila menšinovou vládu sociální demokracie.

O napětí mezi občanskými demokraty v Praze mluvili v Radiofóru místopředsedkyně sněmovny Lucie Talmanová a místopředseda pražské ODS a poslanec Jiří Janeček. Záznam pořadu si poslechněte v Rádiu na přání.

Šéf sněmovny čeká na informace

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek se podle dnešního Práva ve středu opět utajeně sešel s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem kvůli případné spolupráci během českého předsednictví EU. Výsledkem jednání by měla být písemná dohoda, na níž by mohly navázat i personální změny v čele Poslanecké sněmovny a jejích výborů.

Šéf sněmovny Miloslav Vlček, kterého by podle spekulací měl ve funkci vystřídat právě Paroubek, tvrdí, že už se představitelé ČSSD a ODS na této výměně dohodli. Paroubek se zatím k této věci vyjadřuje velmi zdrženlivě. Topolánek nedávno zdůraznil, že o tomto tématu dosud nejednal ani s opozicí. Vlček Českému rozhlasu řekl, že vyjednávání svých spolustraníků o jeho odchodu z čela sněmovny za jeho zády považuje za nefér: "Žádnou konkrétní nabídku jsem nedostal a žádné konkrétní věci mi nebyly sděleny: ke kterému datu, jakým způsobem, co se má dít. Po svých interních zjištění vím, že dohoda mezi ČSSD a ODS je sepsána, to vím! Takže čekám, kdy mi to naši funkcionáři sdělí. Pořád čekám," posteskl si Vlček.

Případnou výměnu Miloslava Vlčka z ČSSD na postu předsedy poslanecké sněmovny za Jiřího Paroubka na základě nějakých obchodů odmítá a považuje za zbytečnou místopředsedkyně dolní komory parlamentu Miroslava Němcová z ODS: "Nemyslím si, že Jiří Paroubek pouze za to, že by nastal takzvaně klid zbraní v době českého předsednictví, měl nárok na nějakou funkci dejme tomu v českém parlamentu, protože klid zbraní by měl nastat tak jako tak. Každá státotvorná strana, které záleží na tom, aby Česká republika měla nějakou reputaci a renomé, se musí vzdát svých stranických cílů a musí pracovat na obrazu České republiky navenek," myslí si Němcová.

Milan Kopp, Milada Richterová, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme