Dohodu EU s Británií považuje část opozice za kompromis. Podle dalších je problematická

Česko je podle premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky spokojené s dohodou Velké Británie s dalšími státy Evropské unie na změně podmínek pro své fungování v Unii. Část české opozice považuje dohodu za přijatelný kompromis. Podle některých politiků je ale problematická.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Zahradil na kongresu ODS

Jan Zahradil na kongresu ODS | Foto: Filip Jandourek

Velká Británie se dohodla s ostatními státy Evropské unie na podmínkách svého dalšího setrvání v osmadvacítce. Britové budou například moct po dobu sedmi let omezit zaměstnanecké výhody pro občany ostatních států Unie, kteří v zemi pracují. Výrazně se také můžou snížit dětské přídavky pro ty pracující cizince, kteří své děti nechají doma.

Omezení bude nižší, než Británie původně požadovala. Podle místopředsedy Starostů a nezávislých a europoslance Stanislava Polčáka je i tak dohoda problematická.

„Je otázkou, jestli se podaří zastavit euroskeptické nálady v Británii. Ale hlavně, zda referendum skutečně dopadne pozitivně pro Evropskou unii. To nelze odhadovat,“ říká.

Polčák se také obává, že by Británii mohly následovat další členské státy. „A druhá věc je, jestli to nevytváří skutečný precedens do budoucna pro další země, které budou chtít změnit primární právo,“ konstatuje.

Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek zdůraznil, že unie jasně ukázala, že se umí dohodnout a že jí na setrvání Británie v EU záleží. „Je teď otázkou, jestli tento kompromis bude britskému premiérovi stačit na to, aby přesvědčil voliče v referendu, aby hlasovali pro setrvání v EU," uvedl.

Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše není dosažený ústupek z pohledu Evropy dramatický. Je ale otázka, jestli bude stačit britským voličům.

„Pokud Británie zdaleka není rozhodnutá, zda chce setrvat v Evropské unii, tak ten případ není zcela uzavřen. A já si myslím, že debata s Británií tímto kompromisem zcela neskončila,“ míní Dolejš.

Podle europoslance Jana Zahradila z ODS je dohoda schůdnou cestou, jak Spojené království v Unii udržet. Mrzí ho ale, že premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka nepodpořil Camerona i v dalších krocích.

„Že se třeba vedle něj nepostavil a neřekl: my v České republice také nechceme tu stále užší unii. Protože jak se ukazuje z průzkumu veřejného mínění, Češi si tohle opravdu nepřejí. Místo toho se tam pan Sobotka tahal o přídavky na děti, což opravdu je v tuto chvíli problém druhého řádu,“ naznačuje.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček pro ČTK připomněl, že prezident Miloš Zeman se již dříve vyslovil pro setrvání Británie v EU, a to při příležitosti nedávného setkání s premiérem Cameronem. "Pokud jde o pana premiéra, není žádný věcný důvod k hodnocení," dodal k postupu předsedy české vlády na summitu.

Petra Hosenseidlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme