Vysoké školy dostanou na každého doktoranda o 4000 víc. 'Je to málo,' stěžují si jejich zástupci

Vysoké školy letos dostanou na stipendium pro každého doktoranda měsíčně o téměř čtyři tisíce korun víc. Ministerstvo příspěvek zvýšilo na 11 250 korun. Navýšení vyjde asi na 400 milionů korun. Ministerstvo školství náklady pokryje ze tří miliard korun, které v letošním rozpočtu získalo navíc pro vysoké školy.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filozofická fakulta Univerzita Karlova

Filozofická fakulta Univerzita Karlova | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Toto navýšení je z naší strany signálem pro vysoké školy, aby i ony aktivizovaly svoje dodatečné zdroje, ať už jsou to projektové prostředky nebo další prostředky a aby podmínky českých doktorandů a jejich kvalita se v následujících letech zvýšila,“ řekl ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO).

Podle předsedkyně České asociace doktorandek a doktorandů Kateřiny Cidlinské je ale navýšení nedostatečné. „Je to velmi nízká částka na to, že se bavíme o platu pro lidi, kteří vykonávají výzkumnou práci. Doktorandi jsou už lidé, kteří dělají výzkum, kteří už se jenom nevzdělávají ve svém oboru, ale kteří už sami přispívají k rozvoji oboru,“ řekla Radiožurnálu Cidlinská.

V Česku je zhruba 23 tisíc doktorandů v denní i kombinované formě studia. Konečnou výši stipendia určují akademické senáty škol, které můžou doktorandům ještě přidat peníze ze stipendijních fondů.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme