Doktorandi z Plzně se bát nemusí, dostudují na jiné škole

Co bude se studenty právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni? Otázka je nasnadě, protože ministerstvo školství fakultě odejmulo akreditaci doktorského studijního programu. Rozhodnutí bude platné po ukončení prvního semestru, tedy poslední únorový den. Co tedy čeká studenty, kteří ještě nemají program vystudovaný?

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni

Budova Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni | Foto: Tomáš Adamec

Zákon garantuje jejich právo dostudovat ve studijním programu srovnatelného zaměření a úrovně. Původní škola, která přijde o akreditaci studijního oboru, má tedy povinnost zajistit vysokoškolákům dostudování na jiných institucích.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak budou studenti doktorského programu z plzeňských práv pokračovat ve studiu, mluvila v Odpoledním Radiožurnálu reporétrka Klára Bílá

Jiné školy už ale nemusí posluchače z původní univerzity přijmout. Podle informací ministerstva školství se to zatím nestalo. Kdyby se situace týkala více studentů než jen několika doktorandů jako na plzeňských právech, muselo by se do řešení asi vložit ministerstvo školství.

„Předpokládám, že v takovém případě by ministerstvo jaksi moderovalo jednání mezi vysokými školami, které by připadaly v úvahu, aby je převzaly, protože by šlo o velký počet studentů z veřejných vysokých škol,“ upřesnil pro Radiožurnál ředitel odboru vysokých škol na ministerstvu školství Jiří Nantl.

ČTĚTE TAKÉ: Plzeňská práva nesmí udělovat titul JUDr. Mají i další problémy

Stejný scénář by platil i u soukromých škol. Kdyby studenti nenašli podobný obor na jiné soukromé škole, pak je možné jejich převedení na veřejnou instituci. Nebylo by to ale bez problému. „To by ale znamenalo určité zatížení státního rozpočtu, protože by bylo nutné veřejné vysoké škole, který by studenty převzala, uhradit zvýšený vzdělávací závazek,“ potvrdil Nantl.

Zatím se to ale nestalo a za převedení studentů ze soukromých na veřejné školy tak stát nemusel nic platit.

Co se týče uznávání zkoušek po přestupu, záleží na přijímací škole. Posoudí studijní výsledky posluchače z předchozí školy a zjistí, jestli jsou srovnatelné s jejím programem. Případy a studijní povinnosti se tak budou pravděpodobně řešit individuálně.

Klára Bílá, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme