Doktorské studium na plzeňských právech pravděpodobně skončí

Právnická fakulta v Plzni zřejmě přijde o akreditaci. Akreditační komise ministerstva školství navrhla odebrání akreditace pro doktorské studium. Magisterský program doporučila omezit. Hlavní příčinou je hromadný odchod pedagogů a neschopnost zajistit odpovídající výuku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni | Foto: Tomáš Adamec

Rektorka Západočeské univerzity v Plzni Ilona Mauritzová obdobný návrh očekávala:

Přehrát

00:00 / 00:00

_P-Havlena _ Pl-práva-Mauritzová.mp3

„Tento verdikt se dal očekávat vzhledem k tomu, že jsme stále říkali, že není vyjasněná personální situace na této fakultě. Někteří pedagogové avizovali, že odchází z fakulty, někteří podali výpověď, někteří dali dohodu. Je vypsané výběrové řízení, na základě kterého by měli být přijati pedagogové, noví profesoři a docenti. Vzhledem k tomu, že jejich nástup je avizován k 1. září, tak Akreditační komise musí mít jistotu, že budeme mít studijní programy zabezpečené.“

Právnická fakulta měla během tohoto roku zlepšovat své personální zabezpečení a rozvíjet další vědecké výzkumy.

„Vývoj se svým způsobem zastavil, spíše měl tendenci se zhoršovat a rozhodnutí řady lidí, že odejde, zejména těch lidí, na kterých jsou obory postavené, tak to situaci ještě výrazněji zdramatizovalo,“ říká předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková.

Na základě podnětu Akreditační komise bude zahájeno správní řízení, které trvá určitou dobu, po kterou může fakulta situaci stabilizovat a pokusila se řešit věci koncepčně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Akreditace.mp3

„Pro nás je podstatné, aby tam byli lidé na plný pracovní úvazek nebo alespoň na vysoký pracovní úvazek, aby nefungovali výrazným způsobem jinde, mohli se věnovat práci na fakultě a aby to byli lidé, kteří jsou vědecky aktivní,“ vysvětluje Dvořáková.

Z fakulty má do konce srpna odejít osm pedagogů a dalších šest svůj odchod zvažuje. Odešly takové autority jako Bohumil Havel nebo Karel Eliáš, autor nového občanského zákoníku. Situace kolem odchodů je ale podle mluvčí Západočeské univerzity Kamily Kvapilové nepřehledná:

„Dotyční lidé avizovali svůj záměr odejít už několikrát. Zatím stále neznáme přesný počet, protože spousta z nich ještě záměr nepodložila písemně. Těžko lze specifikovat přesné důvody. Nicméně v obecné rovině můžeme říct, že souvisí s nespokojeností, s celkovou atmosférou na fakultě, která je v poslední době velmi neklidná, případně se složením nového akademického senátu.“

Fakulta musí do 31. října předložit zprávu o personálním zabezpečení studijních programů, součástí které budou i kopie nově uzavřených pracovních smluv. Nejprve vedení fakulty potřebuje vědět, kdo skutečně odejde a kolik lidí je má nahradit.

„První výsledky z výběrových řízení bychom mohli mít zhruba do měsíce. Podstatné je, kdo skutečně podepíše smlouvu s tím, že 1. září nastupuje a fakulta tak zvládla zajistit garanty studijních oborů,“ dodává Kvapilová.

O odebrání akreditace rozhodne Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

David Havlena, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme