Dokumentace EIA o dostavbě Temelína je prý protiprávní
Dokumentace o vlivu jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí je v rozporu s evropským právem, tvrdí hornorakouský vládní zmocněnec Radko Pavlovec. Podle něj je takzvaná EIA neobjektivní a řídí se podle starého zákona a ne jeho novelizovanou podobou. Plánovaná dostavba Temelína prý v současnosti není potřeba.
„Nevyřešená je otázka jaderného paliva. Zde má zřejmě dojít k tomu, že se tento problém z posouzení vyškrtne s odkazem na vlastní proces EIA. Druhá klíčová otázka je o vlastní potřebnosti záměru dostavby Temelína. Dle atomového zákona je třeba doložit, že takový projekt vykompenzuje rizika, která jsou s jeho provozem spojena,“ řekl Pavlovec.
Pavlovcovi také vadí, že nemohou účastníci procesu EIA ovlivnit, jak bude s jejich připomínkami naloženo.
„Proces na bloky 3 a 4 byl zahájen před novelizací zákona, to znamená, že tam chybí možnost pro účastníky řízení nechat rozhodnutí EIA přezkoumat nezávislým soudem, což je klíčové, protože MŽP je dnes v rukou skupin, které jsou propojeny s firmou ČEZ,“ myslí si rakouský zmocněnec.
S tím nesouhlasí náměstek ministra pro životní prostředí Ivo Hlaváč, podle kterého novelizace plně vyhovuje původní evropské směrnici. S výhradami Radka Pavlovce, že díky výrokům nastupujícího ministra životního prostředí o větší vstřícnosti k průmyslu jsou obavy na místě, nesouhlasí.
„Proces EIA není politický proces a ani ministr Drobil z něj polit proces činit nebude. EIA je nezávislý objektivní proces, ve v němž všichni účastníci mají možnost se vyjádřit a v rámci nezávislého posudku jsou jejich námitky evaluovány odborníky, které nelze zpochybnit nebo dokonce označit za agenty ČEZu,“ ohrazuje se Hlaváč.
Náměstek ministra životního prostředí také uvedl, že potřeba spuštění dalších dvou reaktorů je politickou prioritou, se kteru se ztotožňuje i většina české veřejnosti. Radko Pavlovec to zcela odmítá.
ČR dostavbu Temelína nepotřebuje, myslí si rakouský zmocněnec
„Česká republika vyváží obrovské množství elektrické energie, které odpovídá zhruba roční výrobě jaderné elektrárny Temelín. Čili o nějaké potřebnosti dalších bloků se nedá mluvit,“ poznamenal hornorakouský vládní zmocněnec.
Dalším důvodem, proč by se dostavba jaderné elektrárny Temelín neměla uskutečnit, je podle Pavlovce také nedostatečně specifikované a neodzkoušené technické řešení tří ze čtyř uvažovaných typů reaktorů.
„Každá JE znamená zvýšené riziko v hustě obydleném středoevropském regionu, v ČR by mohla velká nehoda znamenat neobyvatelnost celé nebo velké části země. Toto riziko je příliš velké a existuje celá řada lepších, levnějších i rychlejších řešení jak zajistit zásobování energií, “ myslí si pověřenec země Horní Rakousko pro otázky jaderných zařízení Radko Pavlovec.
Jeho obavy náměstek Hlaváč nesdílí. Podle něj by dostavba měla být hotová někdy okolo roku 2025, kdy bude situace na energetickém zcela jiná.
„Odborníci, kteří činí dlouhodobé prognózy se opírají o relevantní data. Domnívám se, že i z důvodu očekávané spotřeby a naší energetické bezpečnosti a soběstačnosti je stavba v Temelíně nezbytná,“ uzavřel náměstek ministra životního prostředí Ivo Hlaváč.