Dolejší už není šéfem odboru závažné hospodářské kriminality

Šéf pražského Vrchního státního zastupitelství Jiří Kulvejt odvolal z funkce šéfa protikorupčního odboru Jaroslava Dolejšího. Tento odbor má na starosti nejzávažnější hospodářskou kriminalitu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchní státní zastupitelství v Praze

Vrchní státní zastupitelství v Praze | Foto: Archiv ČRo

Jeden z nejznámějších žalobců posledních let Jaroslav Dolejší dnes nečekaně skončil ve své funkci. Ke svému odvolání se ale vyjádřit nechtěl. Jeho nadřízený Jiří Kulvejt nezvedal telefon, aby svůj personální krok vysvětlil.

Mluvčí Vrchní státního zastupitelství Irena Válová odvolání Dolejšího zdůvodnila následovně: "Pan vrchní státní zástupce Kulvejt se rozhodl po dlouhé a zralé úvaze. Domnívá se, že po letech, kdy tento odbor řídil pan doktor Dolejší, by měl přijít někdo nový s odlišnou metodou a systémem práce. Nehledejme za tím nic podezřelého."

Uvolněný post po Dolejším zatím zůstává prázdný. Podle Válové by se o jeho nástupci mohlo rozhodnout v dohledné době. "Předpokládáme, že do konce roku by mohla být znám," řekla. Zda Dolejší na zastupitelství zůstane, Válová netuší. "Pan doktor Dolejší stále je státním zástupcem Vrchního státního zastupitelství, zda-li setrvá či ne, to už bude záležet na jeho vůli," doplnila mluvčí.

Razantní žalobce Jaroslav Dolejší se podílel na vyšetřování množství závažných případů, které přesahovaly i do politické sféry, a proto se snadno stávaly zbraní v ústech některých politických představitelů. Dolejší byl například přítomen domovní prohlídce domu kontroverzního podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích, když Krejčíř utekl policistům.

Krejčíř se o Dolejším a jeho podřízeném Vladimíru Trýznovi zmínil ve své knize. Podle něj od něj převzali úplatek. Oba žalobci to ale razantně popřeli. Krejčíř nicméně tvrdí, že policie musela při prohlídce nalézt záznamy se jmény obou státních zástupců i vyplacenými částkami.

Krejčíř naznačuje, že Dolejší mohl materiály uschovat, aby se nestaly předmětem trestního řízení. Nejvyšší státní zastupitelství také prověřovalo, zda neměl Dolejší podíl na Krejčířově útěku, jak to uprchlý podnikatel naznačoval. Zastupitelství ale při své prověrce tuto možnost vyloučilo.

Dolejšího šestý odbor také dozoroval vyšetřování pokusu o podvod na státní podnik Čepro. Tomuto případu se obšírně věnuje takzvaná Kubiceho zpráva, kterou sestavili důstojníci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, aby prokázali prorůstání mafií do státní správy, a letos v květnu ji předložili poslancům.

Dolejšího lidé také vyšetřovali případ někdejšího sekčního šéfa Národního bezpečnostního úřadu Vladimíra Šiši. Ten je obviněn z korupce v případu údajně zmanipulovaných konkurzů, které se měla dopouštět skupina kolem ústeckého obchodního soudce Jiřího Berky. Dolejšího odbor dozoroval i případy hned několika zkrachovalých peněžních ústavů.

Martin Hromádka, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme