10 tisíc lidí protestuje proti přeměně keltského oppida Závist. Architekt Pleskot úpravu hájí

Štěrk a 30 cm vysoké železobetonové barevné bloky kopírující tvary půdorysů historických staveb. Tak by měla vypadat přeměna bývalého keltského oppida Závist u Dolních Břežan. Plánované geometrické tvary z betonu ale budí nevoli u několika tisíců lidí. Ti proti plánovanému zásahu do přírodní a historické památky podepsali petici. Vedení Dolních Břežan i architekt návrhu se ale brání, že místo přeměnu potřebuje.

Dolní Břežany Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontroverzní revitalizace oppida Závist

Kromě štěrkování a betonování kopce si odpůrci z řad místních stěžují taky na fakt, že s nimi nikdo podobu návrhu předem nekonzultoval | Foto: Ondřej Novák | Zdroj: Český rozhlas

„Tohle všechno bude beton a betonový zídky, takže 13 metrů na 16 metrů,“ popisuje jeden z organizátorů petice Filip Kubín, jak má návrh takzvaného zpřítomnění bývalého keltského hradiště na Závisti vypadat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž o přestavbě keltského oppida Závist

„1, 2, 3... 13 – to je obrovský betonový plát. Hrozně moc betonových desek, které, myslím si, se dají použít na jiný věci, třeba na dostavbu karlovarské dálnice,“ směje se.

A proč se Filip Kubín rozhodl petici zorganizovat? „Za mě je to z duchovních důvodů, dělám Kelty. Celý život uctívám keltské bohy. Ale samozřejmě je tu spoustu dalších přátel, přátelé od milovníků šermu, z keltských jiných komunit, milovníci historie, archeologie, lidi, co potřebují utéct před dnešní dobou a odpočinout si někde v krajině,“ vysvětluje.

Kromě štěrkování a betonování kopce si odpůrci z řad místních stěžují také na fakt, že s nimi nikdo podobu návrhu předem nekonzultoval.

Jeden z kamenů obarvených archeology, které označují umístění známých staveb na akropoli | Foto: Markéta Vejvodová

‚Vrátit podporující biosystém‘

Středočeský kraj proto uspořádal veřejnou debatu, která měla za cíl především vysvětlit záměr celého projektu, jak uvádí starosta Dolních Břežan Věslav Michalik ze Starostů a nezávislých.

Laser z Dolních Břežan překonal rekord ve své kategorii. Střílel výkonem 500 000 000 000 000 wattů

Číst článek

„Vzniklo mnoho otazníků pro veřejnost, zájem je velký. A mám osobně pocit, že řada lidí vlastně neví, jak to má být, a jen slyší heslo: vybetonují Závist. Proti vybetonování Závisti bych taky podepsal petici,“ říká.

Na debatě byl architekt návrhu Josef Pleskot. Podle něj betonové prvky nebudou tak výrazné, protože štěrk zaroste bylinami a trávou.

„O štěrku se tam píše, ale nemíní se štěrk, jak si dokážeme představit, že by byl zaštěrkovaný nějaký povrch kolem stavby. Nechceme nic jiného než tam vrátit ten správný podporující se biosystém, který má civilizační ohraničení samotné akropole nebo chrámového okrsku utvořit,“ argumentuje Pleskot.

Veřejné setkání ale odpůrce nepřesvědčilo. Plánují do konce roku zaslat kraji a vedení Dolních Břežan svůj návrh proměny bývalého keltského oppida. Na tom, že místo potřebuje změnu, se totiž obě strany shodnou.

„Osobně jsem rád, že tu bude rekultivace. Ale pojďme ji udělat hezky, v rámci toho, jak dneska vnímáme svět a jaké máme možnosti,“ upřesňuje Filip Kubín. V lednu příštího roku plánuje Středočeský kraj s veřejností další setkání. Tentokrát přímo na hradišti Závist.

Karolína Burdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme