Dolní Lutyně najme znalce proti gigafactory. Starosta jednání o kompenzaci považuje za korupci

Dolní Lutyně na Karvinsku začne hledat znalce, kteří vypracují sérii expertiz proti výstavbě gigafactory. Zastupitelům to v podvečer na prvním jednání po místním referendu oznámil starosta obce. Radnice v hlasování získala masivní podporu občanů, aby bojovala proti stavbě továrny, která má zabrat 280 hektarů zemědělské půdy. Vláda podporuje vstup strategického investora, který podle ní pomůže rozvoji regionu.

Dolní Lutyně Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soukromý řopík v oblasti mezi Věřňovicemi a Dolní Lutyní, kde má stát gigafactory

Soukromý řopík v oblasti mezi Věřňovicemi a Dolní Lutyní, kde má stát gigafactory | Foto: Klára Filipová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Dcera prodává dům a on je znehodnocený, nejde ho prodat. Je to také patové. Každý přijde, dozví se o gigafactory, a odejde,“ stěžuje si 66letá Helena Šimíčková.

Jednání o gigafactory na Karvinsku pokračují, navzdory výsledku referenda. Čeká se na studie území

Číst článek

Takových příběhů v obci zaznamenali několik, do osudů místních gigafactory zasáhla, i když ještě nestojí.

„Celý život jsme dům předělávali, má pěknou hodnotu a velké pole. Předtím jsme měli tři zájemce, ale teď každý jen přijde a zase odejde, protože nechce bydlet u fabriky,“ dodává Šimíčková.

Radnice získala v referendu silný mandát, aby proti stavbě bojovala. Starosta Pavel Buzek z hnutí STAN zastupitelům na posledním jednání oznámil, že obec v nejbližší době najme specializovanou právní kancelář a také zajistí oponentní posudky.

„Průmyslový park se plánuje v zátopové oblasti. Nebezpečí vody tam pořád je. Jde o obrovské množství vody, které nemá kam odtékat. Voda se tam drží na jaře, na podzim, při deštích a to je největší problém. A kdyby se tam mělo něco postavit, tak to zhorší podmínky neskutečným způsobem,“ říká Buzek

Gigafactory na Karvinsku? Jestli tuhle investici promarní, nemohou žádat další podporu, říká Rafaj

Číst článek

První série námitek se bude týkat studií ohledně půdy, na které má být gigafactory postavena. „Nejdříve se musí prozkoumat to území, které tam je, a to můžeme vznášet námitky a připomínky. Musíme vyčlenit prostředky na právní služby a odborné posudky,“ pokračuje Buzek.

Gigafactory podporuje vláda i kraj třeba kvůli vzniku tisíců pracovních míst. A zastánce má i v nedaleké Karviné. „Podporuji gigafactory. V případě, že to na Karvinsku nebude umístěno, tak je to velká škoda,“ potvrzuje tamní primátor Jan Wolf ze SOCDEM.

Vedení Dolní Lutyně odmítá s vládní agenturou CzechInvest jednat o kompenzacích za stavbu. Starosta dokonce prohlásil, že by to považoval za korupci.

Andrea Brtníková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme