Doma je situace čím dál tím horší, říká mladý Afghánec, který studuje v Praze

Před třemi lety se desetitisíce Afghánců pokoušely uprchnout ze země, když ji ovládlo radikální hnutí Tálibán. Taky v Česku tehdy našli nový domov afghánští spolupracovníci českých vojáků. Mezi nimi byla i Tamana, která se chtěla stát zubařkou, jenže Tálibán ženám studium zakazuje. Teď si plní sen na ústecké univerzitě - i když v trochu jiném oboru.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z Afghánistánu se Monika s Hadim dostali v jednom z českých evakuačních letů

Záchranné lety vypravila česká armáda v srpnu 2021 celkem tři a převezla jimi 195 lidí, z toho 170 Afghánců: tlumočníků, spolupracovníků české ambasády či neziskových organizací a jejich rodiny | Foto: Archiv Moniky Szczygielské

„Šla jsem na příjímací zkoušku na porodní asistentku a teď mám za sebou první ročník,“ vypráví Tamana.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Kateřiny Gruntové

Přestože se během devíti měsíců naučila dobře česky, na studium stomatologie to nestačí. Podobný problém má více evakuovaných Afghánců.

„Pro studium i integraci celkově je největší bariérou neznalost českého jazyka. V podstatě všichni absolvovali nějaké základní kurzy, ale tím, že brzy poté začala válka na Ukrajině, tak tyto možnosti pro uprchlíky byly přetížené. Někteří česky už mluví hezky, ale na přijímačky to pořád nestačí,“ vysvětluje Miroslava Pašková ze spolku Vlčí máky.

Tálibán vyhrožuje aktivistce videem jejího znásilnění. Záběry dokazují sexuální útoky na afghánské ženy

Číst článek

To platí i pro Safu. Taky jeho univerzitní studia přerušil nástup radikálů k moci. „Můj otec a bratr pracovali s českou armádou v Afghánistánu. Měli jsme také vlastní podnik a život byl dobrý, než vládu převzal Tálibán a museli jsme utéct,“ říká Safa.

Díky stipendiu, které mu poskytla Newton University v Praze, teď studuje v angličtině. A situaci ve své domovské zemi vidí spíš kriticky.

„Situace v Afghánistánu se zhoršuje každým dnem. Dívky nemohou chodit do školy ani nikam jinam, i naše náboženství ale říká: ‚Když dáš vzdělání muži, bude vzdělaný jeden člověk. Když vzděláš ženu, celá rodina bude vzdělaná,‘“ říká Safa.

Jeho sestra na evakuačních seznamech nebyla a teprve nedávno se jeho rodině povedlo ji dostat z Afghánistánu pryč.

Kateřina Gruntová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme