Domácí deníky o novoročním projevu prezidenta

Noviny dnes komentují novoroční projev prezidenta Václava Klause a také reformy, které v Česku začaly platit od prvního ledna. Komentář Hospodářských novin uvádí, že letos se prezidentův projev nečekaně vydařil. "Byl nekonfliktní, ale nikoli banální, politický, ale nikoli stranický, slavnostní, ale nikoli prázdný," myslí si komentátor Hospodářských novin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

V deníku Právo na prezidentův novoroční projev reagují někteří - nejen opoziční - politici: předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek vystoupil s ostrou kritikou, Klausův proslov označil za "mimořádně prázdný". Předseda KSČM Vojtěch Filip zase usoudil, že projev byl více emotivní než státnický.

Právo cituje také předsedu Senátu, občanského demokrata Přemysla Sobotku, podle něho projev byl státnický a dokonce ani nebyl předvolební - naráží tak na prezidentskou volbu, která se uskuteční za 37 dní. Koaliční partner ODS, Strana zelených ústy svého předsedy Martina Bursíka prezidentovi vytkla, že nemluvil o budoucnosti České republiky, její roli v Evropské unii a ani o tom, jak by se země měla postavit ke globálním klimatickým změnám, píše Právo.

Lidové noviny za své hlavní téma vybraly změny, které v rámci reforem začaly v zemi platit od 1. ledna. V nemocnicích se začaly hradit poplatky, podle Lidových novin jejich vybírání provázely jen drobné obtíže. Ministerstvo zdravotnictví se podle listu nebrání drobným korekcím reformy.

Mluvčí resortu Tomáš Cikrt uvedl, že se pracovníci ministerstva v druhém pololetí podívají, zda není nějaká skupina nemocných výrazně znevýhodněna. Reforma má také řadu odpůrců. Jak připomínají Lidové noviny, ředitel nemocnice ve Vrchlabí Vladimír Dryml se chce s ministerstvem soudit - s odkazem na úmluvu o právech dítěte totiž odmítá vybírat poplatky od dětí do 18 let.

Tématu reforem se na titulní straně věnuje i Mladá fronta Dnes. Shrnuje: lidé mají nižší daně a vyšší příjem, více zaplatí za potraviny, bydlení i služby, za první tři dni nemocenské nedostane zaměstnanec nic a rodiče si nově mohou vybrat, jak dlouho chtějí s dítětem zůstat doma a za kolik peněz. Porodné se snižuje. Mladá fronta Dnes také přináší přehled, jak nové daně a ceny ovlivní rozpočet 20 typů českých rodin.

Deník Právo píše, že reforma sáhne i na benefity zaměstnanců, protože omezuje či odbourává některé dosavadní daňově úlevy. Může se tedy stát, že mnohé firmy část z nich přestanou poskytovat. Jde například o zvýhodněné lístky do divadel, na koncerty či sportovní akce. Sníží se zřejmě také počet případů, kdy firmy poskytnou zaměstnancům poukazy na rekreaci. Jejich hodnotu by si totiž nemohly odečíst od daní.

Lidé na některých pracovištích se patrně budou muset rozloučit s nealkoholickými nápoji, které jim zaměstnavatel dobrovolně poskytoval, nově si firmy už nemohou tyto výdaje uplatnit jako daňové. Právo na závěr upozorňuje, že uvedené restrikce daňových výhod pro zaměstnance jsou jen první vlaštovkou, další - a mnohem závažnější - budou podle všeho následovat.

Před patnácti lety se Československo rozdělilo na dva samostatné státy. Mladá fronta Dnes v této souvislosti otestovala patnáctileté studenty v Pardubicích a Popradu ze znalosti slovenského, respektive českého jazyka. Z testu vyplynulo, že slovenské děti se v češtině orientují o něco lépe než jejich čeští vrstevníci ve slovenštině.

A vznikly i komické situace: tak například ťava se podle slovenských studentů řekne česky velobluda nebo ulbabloud. A brusle podle českých dětí ve slovenštině znějí kluzačky nebo nožiky, místo správného korčule, uvádí Mladá fronta Dnes.

Marián Vojtek, Barbora Pirochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme