Domácí násilí je trestný čin a není třeba souhlas oběti

Týrání partnera, dítěte nebo třeba rodičů za zavřenými dveřmi domova by nemělo násilníkům projít tak lehce jako dosud. Ode dneška totiž platí novela trestního zákona, která definuje domácí násilí jako nový trestný čin. Soudy tak mohou pachatele potrestat několika lety vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí násilí | Foto: Stand

"Žena po dlouhém manželství byla několikrát vážně zraněna." Podle ředitelky občanského sdružení ROSA Marie Vavroňové snášela tato žena manželovo týrání 25 let. Nakonec ale sebrala sílu odejít. "Byla u nás v azylu a po dvou letech se jí podařilo rozvést."

Násilníka, který bude blízkou osobu týrat obzvlášť surově nebo delší dobu, teď mohou soudy poslat do vězení až na osm let. V ostatních případech budou tresty nižší. "Kdo týrá osobu blízkou nebo jinou osobu žijící s ním ve společném bytě nebo domě bude potrestán odnětím svobody až na tři roky," upřesňuje David Kubalák z Policejního prezídia.

Podle viceprezidentky občanského sdružení Bílý kruh bezpečí Evy Koubové je ale nutné dořešit ještě další problémy. "Aby například agresor se nesměl po určitou dobu přibližovat k oběti."

Policisté doufají, že teď budou mít volnější ruce. Dřív totiž musela oběť se stíháním agresora souhlasit. To už ale neplatí. "Policisté, kteří vyšetřují tyto trestné činy, se velmi často setkávali s případy, kdy oběť později vzala ten souhlas zpět," dodává David Kubalák.

Domácí násilí tvoří zhruba čtvrtinu trestných činů, které lidé policistům ohlásí. Oběti přitom často vyhledají pomoc až po několika letech.

Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme