Domácí násilí zažilo 40 procent žen. Stát to stojí ročně 1,4 miliardy

Zanedbání péče o blízkou osobu může být považováno za určitou formu domácího násilí. V těchto dnech velkou pozornost vzbuzuje soud se ženou, která i přes duševní zaostalost dostala do opatrovnictví svou mentálně postiženou sestru. Péči o ni ale nezvládla a žena ve zbídačeném stavu zemřela. Za poslední rok zažilo v Česku domácí násilí 11 procent žen.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domácí násilí

Domácí násilí | Foto: www.stopnasili.cz

Marie Jopková je duševně zaostalá, má IQ kolem šedesáti. Přesto stát dopustil, že se stala opatrovnicí své mentálně postižené sestry. Péči o svou sestru Emílii však nezvládla. Ostravský soud teď musí najít odpověď na otázku, zda je o tyranku, která patří do vězení, nebo nešťastnou ženu, která je sama obětí.

„V podstatě se řádně nestarala o svou sestru, kterou měla svěřenou k opatrování. Řádně jí neposkytovala výživu, řádně se nestarala o její hygienu, o její pitný režim, v důsledku čehož ta byla následně nalezena ve značně zbídačeném stavu. Lezly po ní larvy, měla kůži v rozkladu,“ popisuje žalobce Petr Pondělka důvody, proč dvaašedesátiletou Marii Jopkovou poslal před soud.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Andrea Čánová popsala konkrétní případ zanedbání péče, redaktor Nikola Bojčev popsal problematiku domácího násilí

Na místo bezcitné tyranky však do justiční budovy vešla drobná žena se silnými dioptriemi, která tichým hlasem popisovala, že se péči o sestru snažila zvládnout.

Marie absolvovala pouze šest tříd zvláštní školy. Když nemocná už nemohla dojít na záchod, ležela ve vlastních výkalech a Marie si s tím nevěděla rady.

Lékař Tomáš Rajmon je překvapen tím, že se Marie vůbec mohla stát opatrovnicí. Rodinu dobře zná, Marie mu pomáhala uklízet ordinaci. „Neměla abstraktní myšlení. Nedovedla předvídat, vyvozovat, kombinovat, co by se stalo, kdyby… Nezvládla tu zátěžovou situaci,“ říká.

Je nepochybné, že mentálně postižená Emílie umírala ve velkých bolestech. O vině a trestu Marie by soud mohl rozhodnout do konce týdne.

Domácí násilí zažijí dvě ženy z pěti

S nějakou formou domácího násilí, do nějž může spadat i zanedbání péče o blízkou osobu, má zkušenost 40 procent žen. Ukázal to průzkum agentury Market Research pro společnost proFem. Online studie, které se zúčastnily 3 tisíce žen, je v Česku vůbec první, která se zabývá také ekonomickými dopady domácího násilí.

Ženy nejčastěji popisují jako domácí násilí fyzické napadení, sexuální násilí s opakovaným ponižováním, pronásledováním, ničením majetku. Nadpoloviční většina obětí potvrdila, že se při útoku zranila nebo pak měla psychické problémy.

Policisté hlídají dům, ve kterém se našla pyrotechnika | Foto: Jiří Čondl

V posledním roce se stalo obětí domácího násilí přepočteno na absolutní čísla 400 tisíc žen, tedy 11 procent. A někdy v životě jej zažilo 1,4 milionu českých žen, tedy dvě pětiny. Podle zástupkyně ředitelky společnosti proFem Soni Hradecké to státní rozpočet ročně stojí téměř 1,4 miliardy korun.

"Byly to náklady na poskytování sociálních služeb, náklady policie, státního zastupitelství, soudů, dále náklady na nemocenské dávky, oblast zdravotnictví a oblast nezaměstnanosti. Když všechny tyto položky sečteme, celkové náklady činí téměř 1,4 miliardy korun. Nejvíce jich je v oblasti zdravotnictví, přes půl miliardy korun," říká Hradecká.

Zdravotnické náklady tvoří především platby za ošetření, ale také za psychologickou pomoc. Druhou nejnákladnější položkou je justice. Až jedna třetina rozvodů je spojená s domácím násilím.

Alarmující čísla dokreslují konkrétní případy, kdy se násilí třeba na starších lidech dopouštějí jejich vlastní příbuzní, kteří se o seniory mají starat.

Oběti se nesvěří ani svým nejbližším

Bohužel často ani blízcí lidé nevědí, že je v rodině nějaký problém. O domácím násilí totiž víc než čtvrtina obětí nemluví. Třeba 81letá důchodkyně se vídala jen s pošťačkou, které podepsala převzetí důchodu, a nikoho dalšího kromě tyranů s tváří vnuka a jeho ženy neviděla.

"Oběti se svým blízkým nesvěřují, pokud v rodině necítí podporu. Někdy se svěří raději kamarádkám. Ale ta část se za to, co se jim stalo, stydí, a bojí se to říct, protože se bojí reakce svých partnerů, kdyby se to někdo dozvěděl," vysvětluje Soňa Hradecká.

Přehrát

00:00 / 00:00

O online studii o domácím násilí mluvila na Rádiu Česko zástupkyně ředitelky společnosti Pro Fem Soňa Hradecká

Podle ní by výrazně pomohla větší prevence, která by měla za následek i snížení nákladů. "Bude-li v této oblasti důslednější prevence, náklady budou nižší. Nyní se ženy do nemocnic dostanou vícekrát za sebou. To by se nestávalo, kdyby byla větší prevence a žena měla více informací o tom, kam se obrátit, co může udělat, kdyby policie byla v jejím případě více činná a tak dále," tvrdí Hradecká.

Na problém domácího násilí od října upozorňuje nová kampaň se sloganem „Že ho nevidíme, neznamená, že neexistuje“, která má lidi přimět, aby byli více všímaví ke svému okolí. Senioři, kteří jsou často terčem šikany, mají také možnost využít bezplatnou telefonní linku 800 157 157, kde jim poskytnou pomoc.

Právě dnes na domácí násilí upozorní také umělci, a to hudbou. Pražská komorní filharmonie večer zahájí sezonu právě koncertem proti domácímu násilí. Jejich snahu podpoří také klarinetistka Ludmila Peterková a herečka Kristýna Frejová, která koncertem provede. Výtěžek bude věnován na pomoc ženám, mužům i dětem ohroženým domácím násilím.

Andrea Brtníková, Martina Mašková, Nikola Bojčev, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme