Domácí péče o umírající děti je málo dostupná, změnit to má i nová úhradová vyhláška

Péči mobilních hospiců v Česku zatím neplatí zdravotní pojišťovny. Nedostupná je hlavně pro rodiny umírajících dětí, protože v Česku fungují jen čtyři mobilní hospice, které se starají i o dětské pacienty. Kritizuje to Pracovní skupina dětské paliativní péče zřízená Českou společností paliativní medicíny. Situaci by od příštího roku mohla změnit úhradová vyhláška, kterou připravuje ministerstvo zdravotnictví.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pacient v komatu

Pacient v komatu | Foto: Fran Benitez, web medciencia.com

„S primářem oddělení jsme se domluvili, že pro syna v nemocnici nic dalšího udělat nemohou a že nám ho teda propustí. Určitě jsem byla moc ráda za to, že když Alísek odešel, mohli jsme se s ním všichni rozloučit tak, jak jsme si to přáli. V klidu doma, bez nemocničních světel a hluku z chodby a tak dále,“ vzpomíná Ilona Jiřinová na poslední dny svého šestiletého syna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Domácí paliativní péče o děti je v Česku málo dostupná. Změnit by to mohla nová úhradová vyhláška. Reportáž Zdeňky Trachtové

Díky pomoci mobilního hospice Cesta domů mohl být chlapec až do smrti doma. Ve svém pokojíčku.

Většina umírajících dětí ale zůstává v nemocnicích. Péče domácích hospiců v Česku totiž není dostupná všem. Mimo jiné i proto, že ji dosud nehradí zdravotní pojišťovny. Podle náměstka ministra zdravotnictví Toma Philippa (KDU-ČSL) by se to od ledna mohlo změnit, protože služby mobilních hospiců budou nově zařazeny do úhradové vyhlášky.

„V letech 2016 a 2017 probíhal pilotní projekt VZP, kdy se stanovila předběžně cena za jeden den péče v mobilním hospici s tím, že se udělaly dva výkony. Jeden výkon pro lehčího pacienta, druhý výkon pro těžšího pacienta. A tyto dva výkony chceme implementovat do vyhlášky o seznamu výkonů,“ vysvětluje Radiožurnálu Philipp.

Pro zdravotní pojišťovny z toho ale nevyplyne povinnost s mobilními hospici smlouvy o úhradách uzavírat. S domácími hospici jsou připraveny jednat Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, Zaměstnanecká pojišťovna Škoda a Revírní bratská pokladna. Uvedly to na dotaz Českého rozhlasu.

'Češi nepatří k nejzdravějším, mladí pijí i kouří,' říká Šteflová ze Světové zdravotnické organizace

Číst článek

Ostatní ze sedmi zdravotních pojišťoven v Česku buď neodpověděly, nebo čekají na definitivní schválení příslušných vyhlášek.

V Česku v současnosti fungují pouze čtyři mobilní hospice, které přijímají i dětské pacienty. Podle Pavla Klimeše z pražského hospicu Cesta domů ale nezvládají pečovat o pacienty ze vzdálenějších regionů.

„Zatím se nám nestalo, že bychom odmítli dětského pacienta na území Hlavního města Prahy. Problém je u pacientů, kteří jsou třeba léčení v Motole, ale bydlí za Prahou na území Středočeského kraje. V tuto chvíli na to nemáme kapacitní možnosti,“ říká Klimeš.

Místopředseda Pracovní skupiny dětské paliativní péče Jan Hřídel vysvětluje, že kromě rozšíření sítě mobilních hospiců a vyřešení financování je potřeba udělat i řadu dalších kroků.

„Důležité bude především vytvoření sítě kvalitního etického poradenství v rámci nemocnic jak pro rodiny, tak pro lékařské pracovníky. A zároveň vytvoření funkční psychologické podpory jak před samotnou smrtí dítěte, tak potom po ní. Jak pro dítě, tak pro rodinné příslušníky,“ soudí Hřídel.

Paliativní péči ročně potřebuje 2000 dětí

Podle primářky dětského oddělení Nemocnice Hořovice Mahuleny Mojžíšové je paliativní péče o umírající děti specifická v tom, že pro lékaře je často obtížnější odhadnout, kolik času pacientovi zbývá.

„Osmdesát procent tvoří diagnózy nenádorové. Je to celé spektrum diagnóz neurologických. Jsou to onemocnění, která řadíme do vrozených vad metabolismu. Jsou to onemocnění orgánová. Právě u těchto onemocnění je velmi těžké časově zarámovat potřebu paliativní péče,“ vysvětluje Mojžíšová.

Podle odhadů v Česku paliativní péči potřebuje ročně asi 2000 umírajících dětí. Mobilní hospice, které pečují kromě dospělých i o dětské pacienty, fungují v Praze, Brně, Ostravě a od loňského roku nově i v Olomouci.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme