Domácí porod je hazard se životem dítěte, shodla se vědecká rada ČLK

Vědecká rada České lékařské komory dnes na jednání v pražském Ústavu pro péči o matku a dítě důrazně varovala před domácími porody. Proti plánu ministerstva posílit pravomoci porodním asistentkám ale zatím odborníci nic nenamítají. Podrobněji se k tématu vrátí na svém příštím zasedání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová porodnice | Foto: Martin Suchánek

Plánovaný porod doma není podle vědecké rady v souladu s nejmodernějšími lékařskými poznatky. Nikdo totiž nedokáže předem odhadnout možné komplikace. Žena tak podle České lékařské komory nemá právo riskovat život dítěte.

Asi stovka žen v Česku rodí doma, porodníci ale varují před neúměrným rizikem pro matku i dítě. Část porodů, které začaly doma, navíc stejně skončí kvůli komplikacím v porodnici.

„Třeba důvody, které vedou k císařskému řezu a kterých je v současné době v republice víc než dvacet procent celostátní průměr, jsou většinou indikovány z toho důvodu, že máme informace o tom, že dítěti chybí dostatek kyslíku,“ říká ředitel Ústavu pro péči o matku a dítě Jaroslav Fairaisl a dodává, že v některých případech už může být pozdě.

Podle hnutí za aktivní mateřství jsou ale informace o nebezpečnosti domácích porodů mýtus. Sdružení poukazuje také na chyby zdravotníků při porodech.

Porodníci by ale chtěli vytvořit v nemocnicích co nejpodobnější prostředí tomu, jaké mají rodičky doma. Ženám, které zvolí domácí porod, totiž většinou vadí právě typické nemocniční prostředí.

Lenka Jansová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme