Domácí tisk o neonacistech a trestech za korupci

Tématem číslo jedna pro všechny celostátní deníky jsou sobotní události v Praze. Skupiny neonacistů se pokusily v 69. výročí Křišťálové noci projít pražskou židovskou čtvrtí. Narazily však na tvrdý odpor nejen z řad anarchistů. Právo například v titulku hlásí, že "Neonacisté dostali za vyučenou". Podle Hospodářských novin "Neonacisté v Praze tvrdě narazili". Lidové noviny sobotní akci označily za "Neonacistické Waterloo".

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Hospodářské noviny si všímají, že v parlamentu se začalo projednávat radikální zpřísnění trestů za korupci. Podle návrhu ministerstva spravedlnosti budou moci usvědčení úplatkáři snáz přijít o všechen majetek. Měli by také dostat zákaz práce pro stát nebo města a soud jim bude schopen zabavit peníze, které převedli na příbuzné. Hospodářské noviny vyzdvihují další případnou novinku: Kdo se o korupci dozví a nezavolá policii, bude moci sám skončit ve vězení.

Další novinkou má být povinnost daňových úředníků, kteří by měli oznamovat korupci a praní špinavých peněz. Dosud se tomu s odkazem na daňové tajemství bránili. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil tvrdí, že novela trestního zákona chce podle zavést postih korupce běžný v jiných státech západní Evropy. Podle Hospodářských novin má nová legislativní úprava velkou šanci, že skutečně začne platit. Pro tvrdší postihy korupce jsou totiž všechny politické strany včetně opozice.

Mladá fronta Dnes zveřejnila výsledky dalšího ze svých průzkumů. Vyplývá z něj, že mladé Čechy stále ovlivňuje totalita. Týká se to i lidí, kteří se narodili v posledním roce totality nebo až po listopadu 1989. Na otázku: Ovlivnil nějak váš život fakt, že jste vyrůstal v zemi poznamenané víc než 40 lety totality, odpovědělo 52 procent oslovených, že to pociťují jako handicap.

Mladá fronta Dnes ale tento výsledek částečně zpochybňuje. Výsledky průzkumu totiž ukázaly, že mladí lidé mají vesměs povrchní povědomost o tom, jak se v minulém režimu žilo. Spíše než nesvoboda by dnešní mládeži vadil malý výběr zboží v obchodech. To je také postřeh, který podle průzkumu slýchají doma nejčastěji. A důvod? Rodiče se podle analýzy Mladé fronty Dnes vysvětlování někdejšího režimu vyhýbají. Místo aby mluvili o svých postojích, raději vyprávějí veselé historky z fronty na banány.

Lidové noviny informují o tom, že nedostatek pracovních sil se projevuje i v tom, že firmy jsou přístupnější vyjednávání o výši platu. Z toho důvodu by si - i přes vyšší inflaci a životní náklady v důsledku reformy veřejných financí - mohla většina obyvatel v České republice polepšit. Odborníci odhadují, že reálné mzdy by se měly v průměru zvýšit alespoň o tři procenta.

Hlavní hnací silou zvyšování stávajících mezd bude rekordně nízká nezaměstnanost, píší Lidové noviny. Největší nárůst platů se očekává v automobilovém průmyslu, informačních technologiích, zpracovatelském průmyslu a v službách v soukromém sektoru. Vyšší příjem se bude podle Lidových novin týkat také specialistů a středního managementu ve všech oborech.

Sběrný dvůr v Lomnici nad Popelkou ukrýval poklad. Všiml si toho deník Právo. Sběr připravený k likvidaci obsahoval vzácné listy ze 16. století. Dokumenty náhodou objevili pracovníci lomnického muzea a galerie. Úplná náhoda to ale podle deníku nebyla. Muzeum leží v sousedství sběrného dvora a jeho zaměstnanci tam občas zajdou. Staré listiny vyhodil do sběru některý z občanů Lomnice. Asi ho vůbec nenapadlo, že by mohly mít historickou hodnotu, poznamenává Právo.

Marián Vojtek, Kateřina Křenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme