Domácímu tisku dominuje začátek školního roku

První strany celostátních novin dnes ovládli školáci a jejich návrat z prázdnin. Listy si všímají dopadů rámcových vzdělávacích programů, na jejichž základě si každá škola napsala svůj vlastní školní vzdělávací program. Jak píše deník Právo, učitelé poprvé dostávají možnost předávat žákům to, co sami chtějí. Základními kameny výuky nejsou osnovy, ale takzvaná průřezová témata, tedy aktuální problémy současného světa. Česká školní inspekce už nebude kontrolovat, jestli čtvrťáci umí násobilku, ale jestli umí spolupracovat ve skupině.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Nový způsob výuky se projeví v prvních a šestých třídách, ostatní ročníky se přidají v příštích letech, informují Lidové noviny. Školy měly na vymýšlení nových vzdělávacích programů dva a půl roku, řada z nich to ale nechala na poslední chvíli. Ministryně Dana Kuchtová k tomu říká: "Tak třetina škol už funguje aktivně, se zbytkem budeme muset ještě pracovat, ukazovat jim příklady dobré praxe."

Hospodářské noviny si všímají kritických hlasů ze strany učitelů a také možnosti, že Dana Kuchtová bude odvolána. Uvádějí to prý zdroje blízké vedení ministerstva i vládě s tím, že by ji mohla nahradit Kateřina Jacques nebo Michaela Šojdrová. Předseda Strany zelených Martin Bursík i samotná ministryně však podobná tvrzení odmítají, uzavírají Hospodářské noviny.

Řidiči, kteří nemají espézetku, mohou dostat až patnáctitisícovou pokutu a roční zákaz řízení. Tyto postihy platí už týden, ale v praxi jsou jen obtížně uplatnitelné, podotýká deník Právo. Neukázněné řidiče lze jen těžko pokutovat, protože je těžké jim dokázat, že jezdí bez značky úmyslně.

Právo cituje Josefa Mihálika z pražského pražského odboru dopravně-správních agend, který se ptá: "Jak řidiči dokážeme, že mu značka neupadla při najetí do výmolu na silnici někde během jeho jízdy? To nelze brát všechno šmahem, jako že jezdí schválně bez značky."

Takzvaná Kubiceho zpráva, která byla zveřejněna před více než rokem, stále vyvolává vypjaté emoce, píší Lidové noviny. Způsobuje hluboký rozpor mezi Policejním prezidiem a elitními detektivy z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Ti totiž v červnu tohoto roku předali prezidiu dokument, ve kterém potvrdil závěry Kubiceho zprávy a znovu upozornil na rizika propojení mafie a politiky.

Nový materiál z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kterému se podle Lidových novin přezdívá Žížala, ale policejní prezidium popudil. Vedení prezidia se dokonce nechalo slyšet, že se lidé z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu snad zbláznili, když teď vytahují staré věci kolem Kubiceho zprávy. Vzniklý spor by podle Lidových novin mohl mít vliv na chystanou reformu elitních policejních útvarů.

Tři měsíce po zrušení ministerstva informatiky se objevuje nečekaný problém: z oficiálních dokumentů nelze zjistit, co se stalo s jeho majetkem za 250 miliónů korun, informují Hospodářské noviny. Poslanci kontrolního výboru sice dostali v červenci od ministerstva vnitra, pod které resort přešel, zprávu o tom, jak se naložilo s majetkem po zrušeném resortu, ze zprávy ale nelze vyčíst téměř nic.

Není například jasné, kolik počítačů a dalšího vybavení se prodalo, převedlo jinam, nebo zlikvidovalo, píší Hospodářské noviny. Podle zprávy navíc mělo ministerstvo informatiky na začátku roku majetek za téměř 600 miliónů korun, v květnu před zánikem to bylo ale jen necelých 350 miliónů. Ministerstvo vnitra slibuje, že prověří výsledky zprávy a že se pokusí vysvětlit, kde skončilo 250 miliónů korun.

Marián Vojtek, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme