Domácnosti se rekordně zadlužují a méně spoří

Zadlužení českých domácností výrazně vzrostlo. Jak ale uvedl předseda Českého statistického úřadu Jan Fischer, dluhová past, kdy nastává výrazné omezení schopnosti splácet úvěry, zatím nehrozí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České peníze | Foto: Filip Rožánek

Úspory domácností v bankách stále převyšují objem jejich dluhů. Že se ale už teď některým lidem úvěry nedaří splácet, řekl Radiožurnálu Michal Kebort, který působí jako finanční analytik ve Sdružení na obranu spotřebitelů.

"Další faktor, který v tom hraje roli je, že masové úvěrování se rozjelo v posledních dvou třech letech, takže nemůžeme říkat, že v tom problém není, protože statistikové prostě nevědí. Ti to zjistí v roce 2010, že v roce 2009 tento problém vznikl," doplnil Kebort.

Za posledních deset let vzrostla zadluženost lidí u nás čtrnáctkrát. Lidé u nás také méně spoří. Zatímco ještě v polovině 90. let z každé vydělané stokoruny ušetřili a uložili přes 15 korun, loni už to bylo jen 5 korun. Podle analytika ČSOB Petra Dufka jsou přesto nejnovější údaje pozitivní.

"Určitě jsou ta čísla na první pohled impozantní, ale úvěry na bydlení a vůbec úvěry domácností rostou téměř z nuly. Ještě před deseti lety tady nebyly téměř žádné hypotéky, téměř žádné spotřebitelské úvěry, proto to vypadá jako velké číslo. Čili je to zajímavé číslo, ale nečinil bych z něho žádný závěr,"dodal.

Lenka Rákosová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme