Kverulant nemusí mazat kritiku církevního hospodaření, rozhodl soud. Týká se veřejného zájmu

Odvolací soud zrušil předběžné opatření, které nařizovalo spolku Kverulant z jeho webu odstranit článek o údajném vyvádění církevního majetku přes nadaci kardinála Dominika Duky. Informaci potvrdil mluvčí pražského městského soudu Adam Wenig. Podle usnesení, které poskytl člen správní rady spolku Jan Urban, je téma článku věcí veřejného zájmu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dominik Duka

Dominik Duka | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kverulant v květnu zveřejnil na webu článek, ve kterém uvedl, že dva pozemky v pražské Hostivaři o celkové rozloze asi 30 000 metrů čtverečních, které katolická církev získala v restitucích, byly z majetku církve vyvedeny a převedeny na nově založenou nadaci Dominika Duky.

Pozemky jsou v metropolitním plánu uvedeny jako zastavitelné území a Kverulant odhadl jejich cenu na 250 milionů korun. „Dukova nadace Arietinum tyto pozemky takřka obratem převedla na developera Central Group. Nadace Arietinum za to má od Central Groupu dostat byty,“ uvedl Kverulant s odkazem na směnnou smlouvu.

Restituce a náhrady církvím nestačí, farníci by měli přispívat více i do kasiček, navrhuje ekonom

Číst článek

Arcibiskupství jeho tvrzení označilo za lživá, jde podle něho o útok jeho bývalého zaměstnance ředitele spolku Vojtěcha Razimy. Uvedlo, že poté, co s Razimou muselo ukončit pracovní poměr výpovědí z důvodu porušování jeho pracovních povinností, začal veřejně poškozovat řadu představitelů arcibiskupství.

Nadace Arietinum podle instituce byla založena Dukou jakožto vrcholným představitelem Arcibiskupství pražského, nejde tak o soukromou nadaci, ale o subjekt, který je transparentní a neoddělitelně propojený s arcibiskupstvím.

Funkcionáři pražského arcibiskupství jsou vždy i funkcionáři nadace, předsedou správní rady může být výhradně arcibiskup pražský, dodala církevní instituce.

Veškeré nakládání s církevním majetkem také podle arcibiskupství podléhá interním schvalovacím procesům, je dlouhodobě plánováno a podléhá interní kontrole.

Informace o svém hospodaření církev zveřejňuje ve výročních zprávách.

Lipovská není v Radě České televize kvůli tomu, aby hájila zájmy církve, konstatuje kardinál Duka

Číst článek

Dukova reakce

Duka se obrátil na soud s návrhem na vydání předběžného opatření a soud mu 13. května vyhověl. Kverulant se ale proti rozhodnutí odvolal. Soud jeho odvolání na konci června vyhověl. Soud uvedl, že si je vědom, že článek je k Dukovi velice kritický a že ho psal propuštěný zaměstnanec, který nemusí být objektivní.

„To je ovšem jen jedna strana mince. Nelze totiž pominout ani to, že tématem předmětného článku je věc jednoznačně se týkající veřejného zájmu (nakládání s církevním majetkem v hodnotě stovek milionů korun) a že v předmětném článku popisovaná skutková fakta, jejichž správnost navrhovatel (Duka) napadá, mohou vyvolávat jisté pochybnosti či otázky,“ dodal soud.

Obecně prospěšná společnost Kverulant se charakterizuje jako organizace, která brání veřejnost, když s ní mocní nehrají fér, a využívá k tomu všechny zákonné možnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme