‚Rok jsme se je snažili vypátrat.‘ Katolická církev podala trestní oznámení kvůli sexuálnímu zneužívání

Česká biskupská konference podala podle jejího právního zástupce Ronalda Němce trestní oznámení na jednání neznámých osob, které by se mohly dopouštět sexuálního zneužívání v katolické církvi. Biskupové zároveň chtějí podle něj ochránit případně neprávem obviněné. Kardinál a arcibiskup pražský Dominik Duka v neděli pořadu Partie v televizi Prima řekl, že k tomu, aby mohla církev zasáhnout, potřebuje jména poškozených.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kardinál a arcibiskup pražský Dominik Duka | Zdroj: Profimedia

„Tito lidé, pokud vědí, tak nám musí deklarovat, že znají oběti, abychom mohli těmto případům zabránit,“ řekl Duka. „A na druhé straně si musím uvědomit, že nemohu uveřejnit jméno toho případného pachatele, pokud se ta věc nevyšetří,“ dodal. Informaci o trestním oznámení už v úterý Duka na svém twitterovém účtu.

Podání trestního oznámení podle Němce biskupové schválili na říjnovém zasedání.

Česká biskupská konference, a Dominik kardinál Duka, podali trestní oznámení, prostřednictvím svého právního zástupce, na neznámé pachatele Z DŮVODU OCHRANY OBĚTÍ A OCHRANY DOBRÉ POVĚSTI. Více informací nebude poskytováno, aby nedošlo k ohrožení šetření.

15:58 – 19. 11. 2019

4 37

Němec také řekl, že média uvádějí, že v současnosti jsou v římskokatolické církvi osoby, které se můžou dopouštět jednání proti lidské důstojnosti v oblasti sexuality.

„Katolická církev se jeden rok snažila tyto osoby vypátrat a bezúspěšně. Ale protože to je tvrzení z více zdrojů, tak se všichni biskupové usnesli na tom, že požádají orgány činné v trestním řízení, aby se pokusily tyto osoby vypátrat,“ dodal.

Deset odsouzených

Duka v neděli v televizi řekl, že za 30 let se uskutečnilo 11 soudních řízení, deset lidí bylo odsouzeno, mnozí už nežijí. „Z toho počtu tři tisíce potenciálních duchovních ‚pachatelů‘ je jich deset, spočítejme si jaké je to číslo,“ dodal kardinál.

Reportér o sexuálním zneužívání v církvi: To téma pálí i řadu kněží, ale jít proti hierarchii je téměř nemožné

Číst článek

V Česku téma sexuálního zneužívání v církvi vyvstalo například na začátku dubna, kdy Česká dominikánská provincie uvedla, že dominikáni podezírají asi šest mužů ze svých řad, kteří se v 90. letech a v prvním desetiletí 21. století mohli tohoto činu dopustit.

Činy se ve většině případů týkaly osob starších 18 let, v jednom případě byla oběť mladší 15 let. V případech, kdy se proti pachatelům sešlo dost svědectví, byl s nimi zahájen církevněprávní proces, který směřoval k pozastavení jejich kněžské činnosti a k izolaci od dalších potenciálních obětí. Trestněprávní proces v žádném z těchto případů nezačal.

V listopadu policie kvůli promlčení odložila případ kněze českobudějovického biskupství podezřelého ze sexuálního zneužívání v 90. letech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme