Dominik Duka již je oficiálně pražským arcibiskupem

Pražský arcibiskup Dominik Duka se dnes oficiálně ujal svého úřadu. V chrámu svatého Víta převzal z rukou svého předchůdce Miloslava Vlka biskupskou berlu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dominik Duka, za ním v průvodu Miloslav Vlk | Zdroj: ČTK

Obřad v katedrále sledovaly stovky lidí. Dominik Duka vstoupil do katedrály před desátou hodinou, k chrámu dorazil v průvodu duchovních, který vyšel z Arcibiskupského paláce.

Novému pražskému arcibiskupovi a primasi českému poblahopřál prezident Václav Klaus s tím, že věří v oživení zájmu veřejnosti o duchovní a mravní témata. Zdůraznil, že pražský arcibiskup je respektovaná morální autorita, jeho postoje a názory veřejnost vždy zajímají.

S obdivem zmínil kardinály Berana, Tomáška a Špidlíka. Řekl také, že kardinál Vlk měl nelehkou úlohu vést církev v době, kdy se společnost radikálně měnila. „Je mnoho témat, která spojují katolickou církev s námi všemi,“ zdůraznil dnes prezident.

Otevřít se společnosti

„Hlavním cílem při jednání mezi státem a církvemi by neměly být otázky restitucí církevního majetku, ale dosažení oboustranně výhodné dohody,“ řekl nový pražský arcibiskup Dominik Duka po svém oficiálním uvedení do úřadu. Přihlásil se přitom k dohodě o majetkoprávním vyrovnání vtělené do návrhu zákona o zmírnění majetkových křivd z roku 2008.

Nový primas český také vyzval k větší spolupráci mezi církví a třeba hlavním městem Prahou. Zároveň ale bude podle něj nutné ubránit se pokušení nespojovat otevření církve s reklamou a propagandou.

Eva Hůlková, Marika Táborská, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme