Kardinál Duka čelí trestnímu oznámení. Podal ho muž, kterého měl zneužívat dominikánský duchovní

Muž, kterého podle jeho vyjádření v devadesátých letech zneužíval duchovní dominikánského řádu, podal trestní oznámení na pražského arcibiskupa Dominika Duku, tehdejšího představeného řádu. Údajná oběť sexuálního napadení tvrdí, že nejvyšší český církevní hodnostář je spoluodpovědný za případy zneužívání, protože trestné činnosti nezabránil. Informaci přinesl server Seznam Zprávy. Duka obvinění odmítá.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kardinál Dominik Duka | Foto: Petr Topič/MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Kardinál může být zodpovědný za nezabránění trestné činnosti a za nadržování a napomáhání pachatelům unikat před vyšetřováním a spravedlivým procesem,“ uvádí se podle Jana Rozka z organizace Pro čistou církev, která obětem sexuálního zneužívání v církvi pomáhá, v trestním oznámení.

‚To, co teď spolu děláme, je pro tvé dobro.‘ Právník zastupující oběti popisuje excesy kněží

Číst článek

Duka byl v letech 1986 až 1998 nejvyšším představeným v dominikánském řádu. Tehdy šestnáctiletého mladíka údajně zneužíval na počátku devadesátých let v dominikánském klášteře v Praze duchovní, který byl v roce 1994 vysvěcen na kněze. Oběť o případu tehdy informovala představeného. Tím byl Duka, který médiím již dříve potvrdil, že případ před 25 lety řešil.

„Pachatel, kterého Dominik Duka osobně znal a přijímal ho do řádu, mě atakoval pod pohrůžkami, bolestivě, a to jsem tehdy s Dukou osobně řešil. On o těch trýznivých, velice bolestivých atacích věděl, ale nevěřil jim,“ citoval muže server Seznam Zpráv.

Duchovní byl podle údajné oběti v roce 2006 souzen církevním soudem poté, co jej ze sexuálního zneužívání obvinili další lidé. Verdiktu se nedočkal, zemřel v roce 2007.

‚Vyjadřujeme velkou lítost.‘ Dominikáni podezírají asi šest svých kněží ze sexuálního zneužívání

Číst článek

Kardinál Duka dříve uvedl, že mladíka i duchovního konfrontoval. Byl ale v patové situaci, protože to bylo „tvrzení proti tvrzení“. Jeho mluvčí Romuald Štěpán Rob v úterý serveru Seznam Zprávy sdělil, že je Duka plně připraven spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení.

„Pan kardinál Dominik Duka vítá podání tohoto trestního oznámení, aby konečně došlo k nestrannému prošetření všech okolností tohoto případu,“ dodal pro Radiožurnál Rob. I s ohledem na mlčenlivost se ale nebude k dosud neuzavřenému případu vyjadřovat.

Podezření na sexuální zneužívání

Muž po policii podle Rozka žádá, aby prošetřila závažné případy sexuálního zneužívání v minulosti i kardinálův přístup k obětem i pachatelům zneužívání až po současnost.

‚Využil mého strachu a donutil mě k potratu.‘ Sexuální násilí na dětech se nevyhýbá ani českým církvím

Číst článek

„Oběť v kauze zneužívání v dominikánském řádu dále uvádí, že se kardinál Duka opakovaně nepravdivě vyjadřoval v médiích o průběhu a vyšetřování závažných případů sexuálního zneužívání v římskokatolické církvi v České republice,“ uvedl zástupce organizace Pro čistou církev.

Česká dominikánská provincie v dubnu uvedla, že dominikáni podezírají asi šest pachatelů ze svých řad, kteří se v devadesátých letech a v prvním desetiletí 21. století mohli dopustit sexuálního zneužívání. Činy se ve většině případů týkaly osob starších 18 let, v jednom případě byla oběť mladší 15 let.

V případech, kdy se proti pachatelům sešlo dost svědectví, byl s nimi zahájen církevněprávní proces, který směřoval k pozastavení jejich kněžské činnosti a k izolaci od dalších potenciálních obětí. Světský trestněprávní proces nebyl v žádném z těchto případů zahájen.

krs, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme