Není to mírné, říká státní zástupce o zkušební době za napadení Feriho. Škodu za košili muži nahradili

Dvojice mužů, která v dubnu napadla poslance TOP 09 Dominika Feriho, k soudu zřejmě nepůjde. Státní zástupce návrh na potrestání odložil a stanovil jim zkušební dobu 15 měsíců. „Podezřelí se k tomu doznali, nahradili škodu, byli dosavadně bezúhonní,“ vysvětlil Tomáš Pindur pro iROZHLAS.cz své rozhodnutí. Podle poslance Feriho šlo o náhradu škody ve výši tisíc korun.

Praha (Aktualizováno: 15:29 12. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec Dominik Feri (TOP 09) | Zdroj: Profimedia

Proč jste se rozhodl podmíněně odložit podání návrhu na potrestání dvou mužů v souvislosti s útokem na poslance Feriho?
Rozhodl jsem se tak, protože pro tento postup byly splněny zákonné předpoklady. Zákon to umožňoval, takže nebyl důvod tak nerozhodnout.

Košt vín v Boršicích

Muži napadli 22letého Dominika Feriho z TOP 09 v dubnu při koštu vín v Boršicích na Uherskohradišťsku. Oběma hrozilo až tříleté vězení. Policie útočníky, jimiž byli otec se synem, podezřívala z ublížení na zdraví ve stadiu pokusu a výtržnictví. Feri utrpěl mimo jiné řeznou ránu na zádech, zřejmě o parapet. Poslanec už dříve uvedl, že proti rozhodnutí nepodá stížnost. Jde podle něj o dostatečné řešení.

Není to příliš mírné, když šlo o napadení politika a věc se tak veřejně probírala?
Ono to není mírné. Podezřelí se k tomu doznali, nahradili škodu, eventuálně s ostatními poškozenými uzavřeli nějakou dohodu. Dosud byli bezúhonní.

Myslím si, že to rozhodnutí splňuje i podmínku dostatečnosti. Navíc jim byla stanovena zkušební doba – pokud v té době nepovedou řádný život, bude podán návrh na potrestání, což je druhá alternativa, a věc se projedná před soudem. Takže to není tak, že by se to vyhnulo soudnímu řízení.

Tak, jako by jim byla uložena podmínka, dejme tomu, když to trochu přirovnám, třeba trestním příkazem nebo rozsudkem, tak je jim tady uložena ta zkušební doba. Pokud prokážou, že se chovají řádně a že to byl z jejich strany jakýsi exces, potom státní zástupce rozhodne o tom, že se osvědčili.

Vyslýchali jste ty dva podezřelé? Co všechno proběhlo za úkony?
Věc není dosud pravomocně skončena, takže vám určitě neřeknu obsah podání vysvětlení. Ve věci proběhlo zkrácené přípravné řízení, byly vyslechnuty všechny osoby, to znamená podezřelí, poškození a všechny osoby, které k té věci nějakým způsobem měly co říct. To znamená, které se pohybovaly na místě toho incidentu.

Za útok na Feriho dva muži k soudu zřejmě nepůjdou. Od státního zástupce dostali zkušební dobu

Číst článek

Zmiňoval jste zkušební lhůtu. Co by se muselo stát, aby byly podmínky podmíněného odložení porušeny?
Museli by se dopustit nějaké další trestné činnosti, eventuálně přestupkového jednání. Zkoumá se všechno. Obecně, když to řeknu, je to řádný způsob vedení života.

A kdyby k takovému porušení došlo?
Pak by státní zástupce rozhodl o tom, že se ve zkušební době neosvědčili a byl by návrh na potrestání ke zdejšímu soudu, který by potom rozhodoval. Eventuálně by vydal ve věci trestní příkaz anebo by nařídil ve věci hlavní líčení. Věc by prostě byla projednána standardně v řízení před soudem.

Proběhla nějaká dohoda mezi panem Ferim a těmi muži?
Podezřelý nahradil panu Ferimu škodu. Co se týkalo poškození, byla tam roztržená košile.

Takže nahradil škodu roztržené košile?
Řekl bych, že nahradil takovou škodu, jakou pan Feri požadoval.

Reakce Dominika Feriho

„Řekl jsem, že souhlasím s tím, že budeme postupovat tímto směrem, že mi nevadí, když mi nahradí škodu, což byla ta košile. Pak to bylo už na státním zástupci, který rozhodl, že tu věc je vhodné vyřešit takto. Já s tím nemám problém, řešení považuji za případné a vhodné a myslím, že není třeba z toho dělat nějaký tyátr. Oba dva útočníci se doznali, takže se i poučili. Jsem v tomhle spíš volající po tom restorativním prvku v justici, což znamená, že dojde k jakémusi smíření, a opravdu bych si přál, abychom se třeba příští rok na té stejné akci potkali a vyříkali si to nějak normálně,“ uvedl pro iROZHLAS Feri s tím, že cena košile byla 1000 korun.

„Myslím si, že závěr je jednoduchý. Jako materiál to nestačilo, nebylo to prokázáno, což jsem ani nikdy nezpochybňoval, vždy jsem dbal na to nedělat z toho aféru a říkal jsem, že prý někdo něco říkal,“ odpověděl na otázku ohledně možného rasového podtextu útoku.

Podle Feriho rozhodnutí určitě není nic, co by zlehčovalo útoky na politiky. „Stejně tak nelze bezpodmínečně říct, že když to bylo podmíněně odloženo u mě, tak že to bude podmíněně odloženo třeba u pana Jakla (někdejší tajemník bývalého prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl byl údajně napaden v červnu v pražském metru – pozn. redakce), tam jsou zkrátka jiné skutkové okolnosti a může to dopadnout úplně jinak,“ dodal.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme