Feri rezignoval po nařčení ze sexuálního násilí na svůj poslanecký mandát, na podzim nebude kandidovat

Dominik Feri (TOP 09) oznámil, že se vzdá mandátu poslance a nebude kandidovat v letošních podzimních parlamentních volbách. Reaguje tak na nařčení ze sexuálního násilí vůči několika ženám, jejichž svědectví v úterý zveřejnil společně Deník N a Alarm. Případem se už začala zabývat policie, uvedla mluvčí Policejního prezidia Kateřina Rendlová pro Radiožurnál.

Praha (Aktualizováno: 20:26 25. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dominik Feri | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Vždy jsem si přál politiku jinou, založenou na osobní odpovědnosti. Nyní chci jít sám příkladem. Rezignuji na mandát poslance a nebudu se účastnit podzimních voleb,“ sdílel Feri na instagramu.

Rezignací reaguje na společný článek serveru Alarm a Deníku N, ve kterém několik žen anonymně vypovědělo, že se v minulosti setkaly se sexuálními útoky z jeho strany. Poslanec nařčení popřel. Omluvil se ale za své nevhodné a nepatřičné chování v minulosti.

Případem se začala po medializaci kauzy zabývat i policie, jak potvrdila Radiožurnálu mluvčí Policejního prezidia Kateřina Rendlová. O tom, která součást policie povede šetření, a dalším případném postupu se rozhodne v následujících dnech. 

Poslanec má v plánu se proti nařčením bránit soudně. „Nechci, aby lživé a manipulativní články v médiích poškozovaly mé nejbližší okolí ani mé kolegy. Bránit se proti nim budu soudní cestou,“ dodal.

‚Dospělá a vyzrálá reakce‘

Za Feriho se postavila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Dominika považuji za svého přítele a věřím, že očistí své jméno. Pro politiky však platí presumpce viny a já osobně po tom vždy volala,“ komentovala případ na twitteru.

Feriho krok podpořil i bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který ocenil jeho přístup a popřál mu hodně štěstí. „Jasné a nevyhýbavé přijmutí odpovědnosti. Děkuji za tento postoj a přeji hodně štěstí,“ sdílel politik na twitteru. Z TOP 09 rozhodnutí Feriho komentoval také Marek Ženíšek, který jej označil za „dospělou a vyzrálou reakci“.

Podporu na sociálních sítích projevil rovněž předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. „Vyšetřování ať prokáže, kde je pravda,“ napsal.

Ke kauze se vyjádřil také ministr zahraniční Jakub Kulhánek (ČSSD). „I podle jeho reakcí je zřejmé, že se k ženám opakovaně zachoval dost ohavně. Mám malou dceru a doufám, že až vyroste, nepotká na večírku nikoho, jako je on. A neuvidí ho ani v TV jako politika,“ okomentoval případ ministr.

zuj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme