Ruští sportovci na olympiádě znamenají tisíce mrtvých Ukrajinců, kritizuje Dominik Hašek

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach vyzval Ukrajinu, aby nehrozila bojkotem olympiády v roce 2024 kvůli možné účasti ruských sportovců. Výbor zvažuje, že by povolil Rusům soutěžit pod neutrální vlajkou. „Velmi mě to mrzí a vysílá to nevhodný signál. Cítím z toho podporu ruských funkcionářů, kteří se snaží, aby Rusové mohli na olympiádu, což by byla naprostá chyba,“ uvedl bývalý hokejový brankář a olympijský vítěz Dominik Hašek.

INTERVIEW PLUS Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dominik Hašek

Dominik Hašek | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

„Vladimir Putin dobře ví, že ruští sportovci by byli ta největší reklama na válku a její propagandu. Pro Rusy, kteří s ním souhlasí, by to byla obrovská podpora a tu my jim nesmíme dát. Nejde o žádnou symboliku, to je opravdu podpora války,“ dodává s tím, že každý úspěch ruského sportovce by pomohl tamnímu režimu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Interview Plus Jana Bumby. Hostem je Dominik Hašek, bývalý hokejový brankář a olympijský vítěz

Ukrajinci by zvažovali bojkot her, pokud by se jich účastnili ruští sportovci, a vyzvali by k němu i další země. Bach to označil za politováníhodnou snahu a kritizoval Kyjev, že se snaží ostatní dostat pod tlak. Bojkot by prý byl porušením olympijské charty.

Hašek připouští, že jde o právní problém a je třeba vážit každé slovo, přesto si ale trvá na tom, že Bachova vyjádření vůči Ukrajině jsou v současné situaci velmi nevhodná. Zároveň kritizuje i Český olympijský výbor za to, že se rozhodněji nepostavil proti účasti ruských sportovců na olympiádě.

„Ta vyjádření se mi nezdají dost silná. Tady se nejedná o žádné symboly. Ruští sportovci na olympiádě znamenají desítky, stovky, tisíce a možná desetitisíce mrtvých Ukrajinců. To si bohužel mnozí funkcionáři neumí dát dohromady. Je to reklama na válku a znamená to více mrtvých na bojišti. Samozřejmě daleko snadněji se počítá, kolik lidí zabije tank, když vystřelí, ale i tohle má efekt na morálku,“ upozorňuje.

NHL zaplatí

Hašek dlouhodobě kritizuje i hokejovou NHL za to, že nadále umožňuje hrát ruským hokejistům a loni ignorovala protest českého ministerstva zahraničí proti tomu, aby nastoupili k zápasům v Česku.

Český olympijský výbor je pro neúčast Rusů a Bělorusů na olympiádě v Paříži. Případný bojkot nezvažuje

Číst článek

„Alexandr Ovečkin byl už od počátku propagátorem Putina, a to i po anexi Krymu,“ kritizuje Hašek jednu z největších hvězd severoamerické hokejové ligy. „NHL budu nejen dál kritizovat, ale chci, aby jednou Ukrajině platila náhradu za to, co jí tímto svým postojem způsobuje,“ doplňuje.

V současnosti to prý sice není reálné, Hašek ale přesto věří, že k tomu jednou dojde a újma bude vyčíslitelná v penězích. „Uvidíme, jaká bude situace za rok či dva. Je třeba říct, že Amerika je od té války nesmírně daleko a ti kluci se nebojí, že zítra na Boston padne bomba,“ uvádí s tím, že vedení ligy se snaží problému vyhýbat.

Mnozí ruští hokejisté jsou přitom odpůrci Putinova režimu, americká nebo kanadská vláda s tím ale neumějí pracovat. „Pokud by jim například byla nabídnuta uprchlická víza, byli by těmi nejlepšími ambasadory protiputinovských myšlenek a udělali by hodně pro to, aby válka skončila.

Demokratické země, ale i Mezinárodní olympijský výbor nebo NHL ale bohužel nepomáhají ruským sportovcům, kteří jsou proti válce,“ míní Hašek.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus v audiu na začátku článku.

Jan Bumba, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme