Domnělá česká oběť z Roissy pro Radiožurnál: "Víc si vážím života"

Žena původně úřady považovaná za jednu z obětí nedělního neštěstí na pařížském letišti, vystoupila ve vysílání Českého rozhlasu 1- Radiožurnálu. Už včera jsme informovali o tom, že mrtvá žena, která byla v neděli nalezena po zřícení části střechy terminálu na letišti Charlese de Gaullea s českými doklady, ve skutečnosti původně cestovala zřejmě z Ukrajiny a směřovala přes Paříž do Miami. Právoplatná držitelka českého cestovního pasu je v pořádku a sama před časem ohlásila ztrátu cestovních dokladů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osobní doklad - cestovní pas | Foto: Jan Rosenauer

Radiožurnálu se podařilo tuto ženu najít, jmenuje se Martina Malá a pracuje jako zdravotní sestra v Praze. Při rozhovoru s redaktorkou Michaelou Veteškovou projevila i smysl pro humor při odpovědi na první otázku, jak se cítí potom, co byla policií ještě včera považována za mrtvou, protože, jak řekla, ji její kolegové nyní zdraví Ahoj, mrtvolo!

Matka dvou dospívajících dcer popsala i své včerejší setkání s policisty: "Bylo to odpoledne, myla jsem si hlavu, a proto jsem poslala dítě, aby otevřelo dveře. Tam stáli dva policisté, kteří se zeptali, zda je slečna Malá, zda sleduje zprávy a ví, co se stalo ve Francii. Dcera odpověděla, že matně ví. A oni jí řekli, že pro ni mají špatnou zprávu, že tam byla i její maminka, a projevili jí upřímnou soustrast," vyprávěla paní Martina a pokračovala: "I když jsem stála kousek od ní u koupelny a ona z toho byla vyděšená, já, když jsem zjistila, že se vlastně jedná o mě, tak mi to přišlo strašně legrační a začala jsem se smát."

Přehrát

00:00 / 00:00

Michaela Vetešková hovoří s Martinou Malou

"Ti policisté si museli myslet, že jsem se zbláznila, ale vysvětlila jsem jim, že mi ten pas byl ukraden. To jsem ohlásila a tou mrtvou ženou nejsem já. Ještě mi svitla naděje, že se mi cestovní pas vrátí zpátky, protože v něm mám americké vízum, ale bohužel mi řekli, že se to bude vyšetřovat dlouze, takže ten pas už asi neuvidím."

Paní Martina také Radiožurnálu řekla, kdy jí pas byl ukraden: "Počátkem roku, tady v Praze. Hlásila jsem to i s tím, že v pasu je i to vízum, protože kdyby se někdo na něj pokusil vycestovat do USA, tak bych vízum už asi nikdy nedostala. A minulý týden jsem dostala vyrozumění, že pas se nenašel a po pachateli se dále pátrá. To bylo nějak ve čtvrtek nebo v pátek a v pondělí přišli ti policisté s tím, že mne našli ve Francii mrtvou."

Na otázku, zda se jí policisté omluvili, řekla, že ze situace byli překvapeni."Neřešili jsme to, odešli," poznamenala paní Martina.

Michaela Vetešková připomněla paní Malé i pořekadlo o dlouhém životě toho, o kom se rozšířila zpráva, že je mrtvý. Ta reagovala se smíchem i s nadějí, aby tomu tak bylo: "Máme to i v rodině, ten dlouhý život, doufám, že to tak bude." Při své práci zdravotní sestry se Martina Malá setkává i se smrtí. "Člověk si uvědomí, že to není pravda a víc si života váží." Ve Francii sice ještě nikdy nebyla, ale moc touží do této země jet.

Francouzská policie pokračuje ve vyšetřování příčin víkendové tragédie, která si vyžádala čtyři lidské životy. Pierre Graff, prezident společnosti spravující pařížská letiště, včera připustil, že v případě nutnosti bude celá budova nového terminálu stržena. Její stavba přitom stála 750 milionů eur, tedy v přepočtu asi 24 miliardy korun.

Milan Kopp, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme