Domov pro seniory Hvězda může zatím pokračovat, rozhodl soud. Lidé se nemusí stěhovat

Domov pro seniory Hvězda ve Zlíně zatím může pokračovat ve své činnosti. Brněnský krajský soud před několika dny přiznal odkladný účinek žalobě Hvězdy proti rozhodnutí ministerstva práce a sociálních věcí, které organizaci k poslednímu prosincovému dni ukončilo registraci sociální služby. Na posun v kauze upozornila ve středu Česká televize. Senioři, kteří ve Hvězdě zůstali, se tedy nemusejí stěhovat do jiných domovů.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stáří (ilustrační foto)

Domov pro seniory Hvězda ve Zlíně zatím může pokračovat ve své činnosti (ilustrační foto) | Foto: Sabine van Erp | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

Z usnesení soudu vyplývá, že by stěhování mohlo seniory ohrozit na životě a zdraví. Odkladný účinek platí do definitivního rozhodnutí krajského soudu týkajícího se Hvězdy, uvedla Česká televize.

Ředitelka Hvězdy Miroslava Kalivodová ve středu odpoledne nechtěla usnesení soudu podrobněji komentovat. „Teď se k tomu nemůžu vyjadřovat, nejsem sama,“ řekla Kalivodová.

Dům pro seniory Hvězda ve Zlíně přišel o akreditaci. Kraj hledá místo pro 59 klientů

Číst článek

Zástupci Zlínského kraje vědí o rozhodnutí soudu pouze zprostředkovaně. „Nás s tím oficiálně nikdo neseznámil. Nemáme žádnou zprávu od soudu ani od ministerstva, my ani nejsme účastníkem toho řízení. To, co soud teď rozhodoval, je mezi Hvězdou a ministerstvem práce a sociálních věcí,“ řekla ve středu mluvčí hejtmanství Soňa Ličková.

Pro nás to v tuto chvíli znamená to, že pracujeme s verzí, která platila před svátky, tedy s tím, že registrace Hvězdě končí do 31.12. Postupujeme podle zákona, tak jak to má být,“ doplnila.

Nedoložení bezdlužnosti

Soukromému zařízení měla být zrušena registrace opravňující k poskytování sociální služby. Důvodem je nedoložení bezdlužnosti při kontrole letos v létě. Bezdlužnost je jednou z podmínek pro získání oprávnění poskytování sociálních služeb. Odejmutí registrace ministerstvo potvrdilo na začátku listopadu.

Kalivodová dříve řekla, že důvodem zrušení registrace byl dluh na pojistném na sociálním zabezpečení, který už ale Hvězda uhradila, a důvod ke zrušení služby tak není. Náměstkyně hejtmana Hana Ančincová (Piráti) však v minulosti uvedla, že při správním řízení Hvězda bezdlužnost nedoložila.

U seniorů roste počet sebevražd, výrazně ohroženější jsou muži. Duševní potíže se často přehlíží

Číst článek

Inspekce ministerstva zjistila v domově pochybení, klienti museli například v rozporu se zákonem složit sponzorské dary jako předpoklad pro přijetí do ústavu. Kalivodová to však odmítla.

Poskytovatel ve většině případů také podle resortu neevidoval stížnosti a nevyřizoval je písemně a v přiměřené lhůtě.

V zařízení podle ministerstva pracují lidé, kteří podle doložené dokumentace nejsou přímými zaměstnanci. Jeden ze zaměstnanců také pracuje jako sociální pracovník bez odborné způsobilosti.

Zlínský kraj po potvrzení rozhodnutí o zrušení registrace hledal ve spolupráci se sociálními pracovníky obcí a rodinnými příslušníky náhradní ubytování pro 59 klientů. Ke středě se jich podle mluvčí kraje z Hvězdy odstěhovalo 30. „Další stěhování by mělo pokračovat po Novém roce,“ řekla Ličková. Podle Kalivodové se klienti nechtějí odstěhovat.

Rodinní příslušníci klientů Hvězdy podepsali petici, ve které žádají přehodnocení rozhodnutí o zrušení registrace. Ličková před Vánoci uvedla, že chce v zařízení 15 klientů zůstat a pět se jich nevyjádřilo.

Ze 30 přestěhovaných klientů směřovala většina do Zlína a okolí, po domluvě s rodinou se přesunuli také do Kroměříže, Holešova či Otrokovic, jeden klient do Jihomoravského kraje. Hvězda má také 14 hospicových lůžek, kterých se zrušení registrace netýká a provozovat je bude dál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme