Zrušte omezení vycházek v domovech pro seniory. Dotýká se to práv klientů, říká zástupkyně ombudsmana

Zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková žádá po ministrovi zdravotnictví, aby bezodkladně zrušil omezení vycházek klientů domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem. Mimořádné opatření ministerstva jim umožňuje opustit zařízení jen za podmínky absolvování dvou antigenních testů a následné několikadenní izolace. Nelze přijmout omezování těchto lidí v jejich základních právech, uvedla Šimůnková na webu ombudsmana.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková (na snímku) žádá po ministru zdravotnictví, aby bezodkladně zrušil omezení vycházek klientů domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Stav, kdy se klienti zařízení mohou reálně dostat ven maximálně jednou za šest až sedm dní, přitom trvá už několik měsíců, upozorňuje Šimůnková. Výjimka se týká očkovaných klientů. Některé seniory z domovů ale ani nelze očkovat kvůli jejich zdravotnímu stavu.

‚Dobrovolnictví vás přiměje přehodnotit priority.‘ Reportérka popisuje působení v domově pro seniory za covidu

Číst článek

„Na rozdíl od zbytku populace jsou tito lidé stále zásadním způsobem omezováni na svých základních právech – právu na osobní svobodu a právu na soukromý a rodinný život. Jsem toho názoru, že po skončení nouzového stavu již není možné, aby toto omezení nadále pokračovalo,“ uvedla Šimůnková.

Uvedla, že ministerstvo zdravotnictví nemůže na základě pandemického zákona takto zásadně omezit svobodu pohybu klientů těchto zařízení, a jeho opatření tudíž shledává jako nezákonné.

„Adresovala jsem proto ministru zdravotnictví své doporučení, ve kterém ho žádám o zrušení tohoto omezujícího ustanovení, a to bez zbytečného odkladu,“ uvedla Šimůnková. Stanovisko ministerstva ČTK zjišťuje.

Epidemie v Česku je na ústupu, vláda opatření postupně uvolňuje. V pondělí přibylo 2216 potvrzených případů nemoci covid-19, o 360 méně než před týdnem. Od loňského března se nákaza v zemi potvrdila u více než 1,6 milionu lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme