Domy kvůli uhlí by se neměly vyvlastňovat. Pozemky kvůli silnicím naopak snáze

Senát dnes podpořil vládní novelu, která má zjednodušit a zlevnit vyvlastňování pozemků pro výstavbu silnic a dálnic. Především tím, že rozděluje celý proces na samotné vyvlastnění a na rozhodování o náhradě za vybrané pozemky. Horní komora Parlamentu také umožnila přijetí vládní novely, která má v horním zákoně zrušit možnost vyvlastňování nemovitostí kvůli těžbě nerostných surovin, což se týká zejména uhlí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek Jezeří a uhelný důl v Dolním Jiřetíně

Zámek Jezeří a uhelný důl v Dolním Jiřetíně | Foto: Filip Jandourek

Podle novely, která se týká vyvlastňování pozemků pro výstavbu silnic a dálnic, se má cena odvozovat od stavu, který je aktuální k datu výkupu a ne podle možného dalšího využití – kdyby se třeba s pozemkem do budoucna počítalo jako se stavební parcelou, což by jeho cenu zvedalo.

U druhé, takzvané malé novely horního zákona, se čekal odpor z řad ČSSD. Jejich zástupci, kteří mají v Senátu většinu, odmítali změnu v horním zákoně. Podle jejich námitek by pak mohli i majitelé malých pozemků či spekulanti kdykoliv zastavit těžbu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novele zákonů, týkajících se vyvlastnění, mluvili senátor za ČSSD Miroslav Nenutil a Jan Rovenský z Greenpeace.

Nakonec při jednání o novele nezískal většinu ani návrh na zamítnutí ani na schválení. „Takže uplynula takzvaná marná lhůta a zákon půjde k panu prezidentovi k podpisu v podobě, v jaké přišel k nám z poslanecké sněmovny,“ popsal senátor za ČSSD Miroslav Nenutil.

Rozhodla tak zřejmě jistota pro obyvatele těžbou ohrožených lokalit, jako jsou Horní Jiřetín, Černice či Karviná, a také chystaná velká novela zákona, která má vliv státu na těžbu předefinovat.

„Všichni jsme pracovali s informací a víme to, že v současné době už existuje paragrafované znění velké novely horního zákona, a to má vejít ve známost někdy v listopadu, tak naprostá většin z nás tuto takzvanou malou novelu chápe jako nelogickou,“ řekl Nenutil.

Ekologická organizace Greenpeace si projití novely chválí, postoj sociální demokracie kritizovala.

„To uhlí nebo jiné nerosty jsou dneska formálně státní, ale ve skutečnosti tu těžbu provádějí soukromé důlní společnosti, jako například Czech Coal Pavla Tykače, nebo OKD Zdeňka Bakaly a tyhle firmy reálně disponují ložiskem a uhlím,“ upozornil Jan Rovenský z Greenpeace.

Podle něj kdyby se dneska vyvlastňovalo, což se týká zejména například Horního Jiřetína či Karviné, byly by vyvlastněním ohroženy tisíce lidí.

„Nebude to tak, že stát si bere něco pro sebe, ale stát tady vezme dům soukromému vlastníkovi a dá ho jinému soukromému vlastníkovi, což je Tykač nebo Bakala. Tento stav je pro nás naprosto nepřijatelný a jsme velmi rádi, že nakonec Senát rozhodl tak, jak rozhodl, vlastně nerozhodl,“ dodal.

Nenutil namítá, že když stát nebude chtít, těžit se nebude. Bohatství pod zemí je jeho vlastnictvím.

„Žádná jakákoliv těžařská společnost, která tady byla jmenována, nemůže začít těžit bez svolení státu, takže dle mého názoru stát dostatečně ochraňuje obyvatele, kteří v těch oblastech žijí. Pokud stát nemá zájem, aby se tam těžilo, jednoduše to povolení nevydá, a pak nemůže ani soukromá společnost nějakým způsobem vyvlastňovat,“ řekl senátor.

Veronika Sedláčková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme