Řecká pobřežní stráž u Korfu zadržela Čecha, který se vyhýbal stíhání z miliardových podvodů

Řečtí policisté zadrželi na lodi nedaleko ostrova Korfu muže obžalovaného z úvěrových podvodů s miliardovou škodou, uvedl ve čtvrtek mluvčí českého policejního prezidia David Schön. Případ podle něj souvisí se spořitelním družstvem. Muž bude po vyřízení administrativy předán do Česka, kde bude u soudu pokračovat projednávání jeho případu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plachetnice | ilustrační foto

Plachetnice | ilustrační foto | Zdroj: Pexels

Muž se podle Schöna dlouhodobě vyhýbal trestnímu řízení a v březnu letošního roku se začal skrývat. Soudy proto vydaly příkaz k jeho zatčení, policisté následně zjistili, že se skrývá v zahraničí. „Na začátku dubna tak byl na uprchlíka vydán i Evropský zatýkací rozkaz, který umožňuje rychlé a efektivní provádění nezbytných úkonů na území EU, včetně zadržení muže v zahraničí,“ vysvětlil Schön.

Škoda přes miliardu a 564 podvedených. Policie stíhá tři muže z firmy Cryfin za investice s kryptoměnami

Číst článek

Do pátrání se postupně zapojilo několik dalších policejních složek, kterým se podařilo získat informace o možném pohybu hledaného muže. Podle mluvčího policejního prezidia stopy po hledaném vedly nejdříve do Německa a Chorvatska, později i do Řecka. 

Policie k pátrání po muži využila kromě nástrojů mezinárodní policejní spolupráce i veřejně dostupné aplikace sledující pohyb lodí na moři. Kromě toho také úzce spolupracovala s řeckou pobřežní stráží nebo sledovala jachtařské diskusní stránky. 

Definitivním potvrzením mužova pobytu v Řecku se pro kriminalisty stala cesta jeho manželky a vnoučat na dovolenu na řecký ostrov Korfu. 

V pondělí odpoledne tak několik desítek metrů od pobřeží ostrova zasáhla řecká pobřežní stráž a muže, který se ukrýval na lodi plující pod polskou vlajkou, zadržela. Nyní dochází k vyřízení nezbytných administrativních úkonů, než bude muž předán zpět do České republiky, kde bude pokračovat projednávání jeho případu.

hof, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme