Chceme ukázat, že církev je možné kritizovat veřejně, říká jeden z autorů dopisu proti Dukovi

Skupina českých katolíků se domnívá, že církev pod vedením Dominika Duky příliš straní nacionalistickým náladám ve společnosti. Žádají proto dopisem papeže Františka, aby kardinálovi mandát neprodloužil. Jedním z autorů je filozof Jan Bierhanzl. Skupina chce podle něj ukázat, že je možné církev kritizovat veřejně.

Dvacet minut Radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Není obvyklé, aby se laici v katolické církvi sami ozvali k takové otázce, která jim běžně nepřísluší,“ říká ve Dvaceti minutách Radiožurnálu filozof Jan Bierhanzl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chceme ukázat, že církev je možné kritizovat veřejně, říká jeden z autorů dopisu proti Dukovi, filozof Jan Bierhazl

Kromě pozitivních ohlasů přicházejí podle něj ale i negativní, a to především z pravicových kruhů, jako například z Institutu Václava Klause. 

Zdůrazňuje také, že dopis, pod který se podepsalo sto lidí, neměl být masovou akcí nebo mobilizací katolických laiků, ale snahou malé skupiny křesťanských aktivistů vstoupit do veřejného prostoru a dát najevo, že i oni jsou církev. 

„Chceme ukázat, že i laici mohou být aktivní a tvořit církev, že je možné církev kritizovat veřejně,“ dodává s tím, že jim nešlo o to sehnat většinu. 

Vystoupení s dopisem má podle něj i domácí rozměr. Jde o strategii jak vzbudit diskusi, jestli některé politické činy kardinála Dominika Duky jsou slučitelné s křesťanstvím a s vizí církve, kterou má část českých laiků. 

„Zastáváme nehierarchické pojetí církve, všichni jsme bratři a sestry, což je dané tím, že máme jednoho otce,“ dodává Bierhanzl.  

Kardinálu Dukovi bude 26. dubna 75 let. Dosáhne tedy takzvaného kanonického věku, kdy se musí podle kanonického práva vzdát svého úřadu. Musí také napsat rezignační dopis, který dostane papež.

Automaticky to ale neznamená, že v úřadu skončí. Papež František ho může požádat, aby ještě ve funkci zůstal, což se stalo předchozímu arcibiskupovi Miloslavu Vlkovi.

Dominik Duka, kardinál a arcibiskup pražský | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Marie Bastlová, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme