Dopis premiéra Nečase kancléřce Merkelové o Temelínu

Vážená paní kancléřko,

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dovolte mi, obrátit se na Vás ve věci plánované výstavby dvou nových bloků Jaderné elektrárny Temelín v České republice. Tato problematika je velmi citlivá, a to nejen v kontextu našich bilaterálních vztahů, ale také na celoevropské úrovni.

Chtěl bych Vás proto ujistit, že přestože je rozhodnutí o složení domácího energetického mixu v suverénní kompetenci členských států, budeme Vás já osobně i vláda České republiky maximálně transparentně a otevřeně informovat ohledně jednotlivých kroků v rámci dostavby Jaderné elektrárny Temelín. Je v mém osobním zájmu i v nejlepším zájmu České republiky, aby problematika Temelína neměla žádný negativní dopad na vynikající úroveň našich vzájemných vztahů.

S ohledem na výše uvedené bych vám rád nabídl možnost uspořádání veřejné diskuse k procesu EIA na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, a to na německém území.

Přestože vnímáme tlak části německé veřejnosti na Vaši vládu, aby byla aktivnější právě ve věci výstavby dvou nových jaderných bloků v České republice, chtěl bych zdůraznit, že Česká republika není podle evropského práva a předpisů tento krok povinna učinit. Jsem však přesvědčen, že takový přístup může přispět k prohloubení vzájemné důvěry a transparentnosti celého procesu výstavby nových jaderných zdrojů na území České republiky.

Vážená paní kancléřko, ujišťuji Vás, že tato nabídka je míněna seriózně a lze ji veřejně tlumočit příslušným orgánům státní správy, zainteresovaným organizacím i německé veřejnosti. Na české straně bude provedením potřebných kroků k přípravě veřejné diskuse na území Spolkové republiky Německo pověřen příslušný ministr životního prostředí.

Věřím, že takovéto nastavení spolupráce v rámci citlivého tématu budování nových jaderných zdrojů na území České republiky pomůže přispět k prohloubení vzájemné důvěry a k pochopení či respektu rozhodnutí české vlády ohledně dalšího rozvoje jaderné energetiky ze strany německé vlády i veřejnosti. Jsem rovněž přesvědčen, že tento společný postup může vést k dalšímu posílení našich bilaterálních vztahů a vzájemné spolupráce nejen v energetické oblasti.

S úctou

Petr Nečas

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme