Doplatky na léky budou od dubna vyšší

V lékárnách bude muset od dubna řada lidí sáhnout hlouběji do kapsy. Doplatky na léky totiž budou od neděle vyšší, a to hlavně u běžnějších nemocí. Vyplývá to z nové lékové vyhlášky. Zhruba dvě třetiny Čechů tak zaplatí za lékařem předepisované léky ročně asi o 150 korun víc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lékárna | Foto: Jan Rosenauer

Je to hodně dlouhý seznam, co se pacientům prodraží, potvrzuje za lékárníky mluvčí jejich komory Leona Štěpková. "Budou to zvláště léky na alergii, vysoký tlak, žaludeční potíže, cukrovku, na bolesti, plísňová onemocnění, onemocnění cév a ještě celá řada dalších."

Ušetřené peníze pojišťovny použijí na moderní drahé léky, třeba na rakovinu. Zatím na ně byly limity. Vyšší doplatky za běžnější léky se i přesto mnoha lidem nelíbí.
"Pro někoho, kdo je nemocen, je to velká finanční zátěž."
"Já tomu prostě nevěřím, že se s tím tak plýtvá. Kdo dneska chce mít práci, tak k tomu doktorovi nejde, jen tak pro nic za nic přece."

Lék na žaludek Helicid ve větším balení, zatím na recept zadarmo, nově doplatek přes 130 korun. Anebo častý lék na alergie Zyrtec - navíc 45 korun. Lékárníci přitom upozorňují, že v prvních dubnových týdnech se doplatky mohou v jednotlivých lékárnách lišit, a to až o stokoruny. Novou vyhlášku totiž dostali pozdě.

Podle ministerstva to ale kvůli průtahům při jejím schvalování dřív prý nešlo. "Takže vyhláška je podepsána panem ministrem až od minulého čtvrtka." I dál platí, že v každé skupině léků zůstává jeden pojišťovnou plně hrazený, ujistil šéf odboru farmacie ministerstva zdravotnictví Pavel Šroub.

Marika Táborská, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme