Doporučení od Mynáře na hlavičkovém papíru Hradu? Neznámá firma má dělat miliardový byznys v Kyrgyzstánu

Česká společnost Liglass Trading v pondělí podepsala s Kyrgyzstánem dohodu o výstavbě a provozu dvou hydroelektráren. Dohoda  se týká elektráren Akbulun a Naryn 1. Zahrnuje rovněž výstavbu deseti menších jednotek pro výrobu elektřiny z vodních zdrojů. Liglass Trading nabídla středoasijské zemi pomoc i při budování závodu na zpracování odpadu a sluneční elektrárny.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Majitel firmy Liglass Trading podepisuje v Kyrgystánu dohodu o výstavbě hydroelektrárny. Miliardovým podpisům přihlíží prezident země Almazbek Atambajev | Zdroj: www.prezident.kg

Za zájmy české společnosti Liglass Trading CZ, která má v Kyrgyzstánu postavit a provozovat hydroelektrárny, se přimluvil prezidentův kancléř Vratislav Mynář u svého protějšku v kanceláři kyrgyzského prezidenta Sapara Isakova. Uvedl to server Neovlivní.cz, který má k dispozici dopis, jejž Mynář loni v září v této věci zaslal Isakovovi. Podle Aktuálně.cz jde o v Česku neznámou firmu, která sídlí v chátrajícím areálu u Železného Brodu. Na starosti však má mít projekt za stovky milionů dolarů, přitom její dosavadní obrat byl v řádu stovek tisíc korun.

Mynářův dopis

„Chtěl bych vyjádřit podporu spolupráci s českou společností Liglass Trading CZ, která úspěšně dokončila projekt výstavby solárních a vodních elektráren spolu s vaší agenturou pod ministerstvem hospodářství Kyrgyzské republiky. Česká společnost je osvědčenou firmou nejen na českém, ale i evropském trhu. Doufáme, že budete silným a dlouhodobým partnerem," uvádí se podle Neovlivní.cz mimo jiné v Mynářově dopise Isakovovi.

Mynářův doporučující dopis podle Aktuálně.cz viděl i český honorární konzul v Biškeku, podnikatel Marat Džanbajev. O Liglassu se dozvěděl na začátku letoška, když se na něj začali obracet lidé z kyrgyzské vlády s prosbou o více informací o firmě. „Ukázali mi doporučující dopis, který na firmu napsal pan Mynář z prezidentské kanceláře," uvedl. „Před měsícem jsme s českou velvyslankyní v Astaně zorganizovali schůzku obou prezidentů na zahájení Expa a byl jsem přítomen na jednání prezidentů ohledně vstupu firmy Liglass," doplnil konzul.

Jediným majitelem firmy je podle obchodního rejstříku Michael Smelík a jako výkonný ředitel vystupuje Jiří Vojtěchovský, kteří počátkem roku založili Česko-kyrgyzskou obchodní komoru. „Zatím to nechceme komentovat, je to součást obchodního tajemství," uvedl k tomu pro Hospodářské noviny Vojtěchovský, který má projekt na starosti.

Hradní poradce pro energetiku Martin Nejedlý pro Aktuálně.cz potvrdil, že česká strana projekt prezentovala při návštěvě světové výstavy Expo v Kazachstánu. „Prezident Zeman řekl, že Česká republika má velmi dobré renomé v rámci energetiky. Řekl, že samozřejmě neví, jak to dopadne, že ví, že je to otevřené výběrové řízení, kde budou posouzena všechna kritéria," sdělil Nejedlý.

Neznámá firma s mizivým obratem

Petr Jurčík z kazašské kanceláře CzechTrade, která v regionu českým firmám s byznysem pomáhá, o firmě slyšel poprvé až před třemi týdny. „Přes nás ten obchod nešel," řekl Hospodářským novinám. „My jsme v tomto aktivní nebyli, pokud mám správné informace," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD). O firmě poprvé slyšel až nyní.

Liglass Trading nabídla středoasijské zemi pomoc i při budování závodu na zpracování odpadu a sluneční elektrárny. Vyplývá to z informací kyrgyzského serveru Vesti.kg. Dohody s kyrgyzskou vládou prý ještě nebylo dosaženo, česká firma je ale odhodlána dál investovat, tvrdí server.

„Absolutně vylučuji, že bych z toho měl jakýkoli prospěch. Se zástupci společnosti jsem nikdy ani nemluvil. Obrátili se na mě písemně, zda jim jsem schopen pomoci. Sepsal jsem dopis, kterých jsem za svoje působení na Hradě napsal asi dvacet. Nevidím za tím nic špatného.“

Vratislav Mynář (hradní kancléř)

Kyrgyzská média nicméně oslavují vstup českého investora jako velký úspěch. „Oproti očekávání mnohých skeptiků Kyrgyzstán našel investora pro dostavbu Verchně-narynské kaskády," napsal server Knews.

Stavba elektráren má být podle kyrgyzských médií hotova do čtyř let a česká firma je prý připravena okamžitě zahájit práci. Liglass je podle serveru Knews „velká firma existující od počátku 90. let". Její příchod na kyrgyzský trh je „velmi vysokým oceněním úsilí prezidenta a vlády, směřujícího k vytvoření příznivých podmínek pro investory".

Server Vesti.kg dnes informoval, že společnost Liglass má za sebou vybudování velkého množství vodních elektráren, kromě Česka mimo jiné v zemích Evropské unie, v Srbsku nebo v Čečenské republice na jihu Ruska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme