Na silnicích v Česku letos zemřelo nejméně od roku 1961. Bilanci ovlivnila i epidemie koronaviru

Na silnicích v Česku letos zemřelo nejméně lidí od roku 1961, bilanci ovlivnila také epidemie koronaviru. Informoval o tom ve čtvrtek ředitel dopravní policie Jiří Zlý. Podle předběžných čísel bylo v končícím roce obětí nehod 465, loni jich bylo 547. Meziročně se snížil také počet nehod a těžce zraněných. Usmrcených ubylo také v samotném prosinci na zatím 32 z loňských 36. Konečná čísla dopravní policie představí na tiskové konferenci 8. ledna.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní nehoda, autonehoda (ilustrační foto)

Podle předběžných čísel bylo v končícím roce obětí nehod 465, loni jich bylo 547 (ilustrační foto) | Foto: Rico_Loeb | Zdroj: Pixabay

Letošní rok je podle Zlého těžko srovnatelný s jakýmkoli jiným rokem. „Byly tam různé výkyvy. Nárůsty počtu usmrcených osob jsme zaznamenali pouze v lednu a v únoru. Mělo to spousty příčin,“ řekl.

Jmenoval epidemii koronaviru, která utlumila silniční dopravu zejména na jaře, ale i na podzim. Naopak podle šéfa dopravní policie značně vzrostla intenzita dopravy během letních prázdnin, protože dovolené kvůli koronavirovým omezením lidé většinou trávili v Česku.

Nejméně obětí od roku 1961, od kterého dopravní policie statistiku vede, si dosud nehody vyžádaly v roce 2017. Bylo jich 502. Počátkem století přitom roční počty usmrcených při dopravních nehodách běžně přesahovaly tisícovku a v 90. letech minulého století se téměř dostaly na 1500.

Nejčastější příčiny nehod?

Dopravních nehod se letos podle neúplných čísel stalo zhruba 93 300, což je pokles o 14 procent. Těžce zraněných ubylo zhruba o pětinu na přibližně 1700. Alkohol policie zaznamenala u víc než 4400 dopravních nehod, což bylo asi o čtyři procenta méně než loni.

V Praze ubyla kvůli pandemii covidu asi pětina automobilů. Zvýšil se počet cyklistů a chodců

Číst článek

Z prosincových 32 obětí nehod bylo 13 řidičů osobních vozů, čtyři spolujezdci v osobních autech, tři řidiči nákladních vozidel a 12 chodců.

Počet nehod i těžce zraněných se v posledním měsíci roku snížil zhruba o 18 procent.

„Nejčastější příčiny (nehod) prakticky zůstávají stejné, nepřizpůsobení rychlosti, pak nevěnování se řízení a přejetí do protisměru,“ uvedl Zlý.

Ve čtvrtek zatím do prosincového i letošního počtu usmrcených při dopravních nehodách nikdo nepřibyl.

Dosud poslední tragická nehoda se stala ve středu před půlnocí na Blanensku. Zemřel jeden ze tří lidí ve voze, který mezi Olomučany a Rudicemi narazil do stromu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme