Českem křižuje na 50 tisíc kamionů týdně. Volná odpočívadla jim má ukázat nová navigace

Českem týdně projede asi 50 tisíc kamionů. Stát ale pro ně nemá dost odpočívadel. Za dva roky Ředitelství silnic a dálnic postavilo jen tři nová odstavná parkoviště. Řidiči tak mají k dispozici kolem dálnic něco málo přes 2,5 tisíce míst. Přes nedostatek parkovacích míst chce stát investovat 25 milionů korun do projektu inteligentního parkování pro nákladní dopravu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamion (ilustrační snímek) | Zdroj: Profimedia

Systém má řidiče navádět na volná parkovací místa a informovat o jejich počtu.

„Budeme přesně znát, které odpočívky a v jakých denních dobách jsou obsazovány. Řidičům kamionů pak dokážeme dát informaci, kde mají v aktuálním čase hledat volné parkovací místo,“ popisuje pro Radiožurnál Filip Týc z Ředitelství silnic a dálnic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Českem křižuje na 50 tisíc kamionů týdně. Volná odpočívadla jim má ukázat nová navigace. Natáčel Luděk Hubáček

Jenže pokud nepřibudou další odpočívadla, tak podle Sdružení českých dopravců chytrý systém situaci nezlepší. Řidiči prý budou mít stále problém najít místo k naplnění povinné denní přestávky.

„Někdy je situace velice těžká, protože řidiči už dochází jízdní výkon, potřeboval by zastavit a žádná odpočívka není k dispozici,“ doplňuje tajemník Česmadu Vojtěch Hromíř.

Podobně už dříve ve vysílání Radiožurnálu reagoval na nedostatek míst jeden z řidičů kamionu. „V Čechách rozhodně není kde stát, tady je to katastrofa. Těch pár pump nepokryje parkovací místa, která jsou zapotřebí. Člověk, když potřebuje někam dojet a zaparkovat, tak není kde. Člověk se sem vrací jako na Balkán,“ přiblížil.

Podle údajů ze systému elektronického mýtného projede týdně po českých dálnicích asi 50 tisíc kamionů.

Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme